• 10

    Flacarp X7 – TOP kvalita vyrobená skoro „doma“

    Slováci a Česi spolu radi súperia a závidia si. Od rozdelenia pred 30 rokmi medzi sebou často porovnávame kvalitu piva, jedla, hokeja, krásu prírody a ani nedokážem spočítať, koľkokrát som v TV videl súťaž s prívlaskom Slovensko vs Česko. Niekedy si však závidíme aj v dobrom. Napríklad v rybárskom svete. Hneď ako som chytil do ruky signalizátory Flacarp X7, prepadla ma závisť voči našim západným susedom. Taká tá dobrá závisť. Flacarp je totižto špička, možno to najlepšie, čo si v kategórii signalizátorov dokážete kúpiť. A tak som rád, že sa môžem trochu pochváliť, že to najlepšie sa vyrába skoro „doma“, len kúsok za našimi hranicami (menej ako 17 km od hraníc so Slovenskom!).

    Dá sa to aj inak – lepšie

    Ešte pred tým, ako začnem hodnotiť kvalitu samotných signalizátorov Flacarp X7, nedá mi nespomenúť aspoň v krátkosti firmu TFE Elektronika. Za jej vznikom stojí Tomáš Flajzar a ak sa aspoň trochu orientujete v rybárskom svete, toto meno ste už zrejme počuli. Tomáš Flajzar vyrába rybárske príslušenstvo už od roku 1994 a to kompletne v ČR, vrátane všetkého vývoja a výroby. Je to taký „success story“ v stredoeurópskom priestore. Dokazuje, že keď niečo robíte dobre a kvalitne, oplatí sa to. Signalizátory Flacarp sa vyrábajú na základe dopytu a spätnej väzby rybárov a veľká časť výroby je ručná, s dôrazom na tie najmenšie detaily. Ak vás ich príbeh zaujal, vyhľadajte si o nich nejaké videá na internete. Je ich pomerne dosť a verím, že aj vy po ich vzhliadnutí budete ticho závidieť našim západným bratom, že majú takéhoto lokálneho výrobcu. Späť ale k recenzii, kvôli ktorej ste sem zrejme prišli…

    Flacarp X7 – kvalita spracovania

    Signalizátory Flacarp X7 som na test dostal vo verzii 2+1, teda 2 hlásiče s príposluchom. Sú zabalené v tvrdom obale so zipsom, ktorý je z vnútra polstrovaný molitanom. Okrem signalizátorov a príposluchu sa v balení nachádza aj stručný návod a šnúrka na krk. Návod má síce len 7 strán, no prevedie vás všetkým potrebným – párovaním, zmenou farby, výmenou batérie, jednoducho všetkým. Flacarp si dáva záležať, aby ich výrobky spĺňali vysoké kvalitatívne štandardy. Po prvom uchopení signalizátorov to naozaj cítiť. Konštrukcia je na prvý pohľad celistvá, pevná, nič nehŕka a pri uchopení v ruke cítite, že použité plasty vydržia aj menej šetrné zaobchádzanie. Od predošlej generácie odlíšite nové signalizátory Flacarp X7 najmä „X“-kom v strede mriežky reproduktora.

    TIP: Recenzia signalizátorov Flacarp F1

    Mottom Flacarpu je jednoduchosť, vysoká odolnosť a kvalita. Ovládanie zabezpečuje trojica otočných gombíkov a jedného tlačidla. Zatiaľ čo s gombíkmi ovládate citlivosť (S), výšku tónu (T) a hlasitosť (V), jediné tlačidlo vpredu slúži ako FN – na ovládanie ďalších funkcií – MUTE a pozičného svetla. Okrem toho na konštrukcii nájdete už len pákové ovládanie zapínania a vypínania. Nechýba ani 2,5 mm konektor pre napájanie elektrických swingrov, RGB LED dióda a reproduktor. Batérie vymeníte uvoľnením aretačnej matice v spodnej časti, čo pokladám za výhodu. Batérie vám tak náhodou nevypadnú pri prenose alebo nemotornej manipulácii.

    V jednoduchosti je krása

    Jednoduchosť týchto signalizátorov je aj v tom, že na napájanie nepoužívajú žiadne špeciálne batérie, ale klasické „mikrotužkové“ AAA batérie. Paráda. Konštrukcia je tiež odolná voči dažďu a iným poveternostným podmienkam, a to vďaka hneď niekoľkým tesneniam, ktoré sa nachádzajú na všetkých spojoch. Veľkou výhodou je kovová oska kolieska, ktorá má vyššiu odolnosť a pevnosť aj pri prudkých záberoch. Celkový dojem z konštrukcie signalizátorov je naozaj dobrý. Ak máte možnosť, skúste si ich ohmatať na niektorej rybárskej predajni a pochopíte, o čom hovorím.

    Rovnako jednoduchým je aj samotný odposluch. Má len 1 multifunkčné tlačidlo vpredu, dve tlačidlá na ovládanie hlasitosti na boku a sadu 6 RGB LED diód slúžiacich na indikáciu záberu. Okrem toho nechýba ani podpora pre vibrácie, reproduktor a jedna multifunkčná LED dióda zobrazujúca stav batérie. Okrem toho táto LED dióda slúži aj na výstrahu pri spárovaní s externým príslušenstvom (napríklad mikroalarmom FLACARP SENS). O napájanie sa opäť starajú taktiež AAA batérie, tentokrát však zaistené klasickým posuvným krytom.

    Moje skúsenosti s Flacarp X7

    Rozpisovať všetky funkcie týchto signalizátorov nedáva celkom zmysel. Nájdete si ich na internete, napríklad tu. Okrem toho, že sa perfektne ovládajú, oceníte najmä nový systém detekcie záberov. Ten reaguje už na posun vlasca o 1,5 milimetra, čo je až ťažko uveriteľné. Niekedy o úspechu záberu ale rozhodujú zlomky sekúnd, a vtedy sa naozaj počíta aj to, či signalizátor zachytí záber skôr. Dobre funguje aj svetelná signalizácia a rozlíšenie záberu dopredu a dozadu. Na dióde to vidíte jednoducho tak, že zostane svietiť v hornej časti (ak ide o klasický záber) alebo v dolnej časti (ak ide o padák). V noci zas diódu môžete využiť ako pozičné svetlo.

    Flacarp X7

    V čom je Flacarp dlhodobo lídrom, je systém vzdialenej signalizácie. Príposluch má naozaj nadštandardný dosah a nebudete s ním mať problém ani niekoľko sto metrov od udíc. Viem, je to hlúposť a takto ryby bežne nechytáte, no pri Flacarp X7 sa na kvalitu odposluchu jednoducho môžete spoľahnúť. Fungovala vždy bezproblémovo a výhodou je aj široká kompatibilita naprieč portfóliom výrobcu. Okrem toho treba vyzdvihnúť, že odposluch má kompaktné rozmery a ak ho nosíte na šnúrke, častokrát aj zabudnete, že ho máte zavesený na krku.

    Páči sa mi aj mentalita, ktorú inde zrejme nenájdete. Napríklad pri predstavení nových signalizátorov je vám firma Flacarp ochotná nahrať v niektorých prípadoch do staršieho modelu nové funkcie za menší poplatok. Posúďte sami, či ste niekde videli podobný pro-zákaznícky prístup. Z počutia viem, že rovnako dobre a bezproblémovo fungujú aj reklamácie. Nájsť výrobnú vadu v týchto signalizátoroch má ale podobnú pravdepodobnosť ako výhra v športke.

    Pre a proti – Flacarp X7

    Aby ste si nemysleli, že k modelu Flacarp X7 nemám žiadne výhrady, otvorene priznám, že nie všetkým sa môže páčiť ich dizajn. Nie je zlý, je to jednoducho evergreen – klasický profil hlásiča s vyššími ušami, ktorý funguje. Dnes ale na trhu nájdeme aj menšie, modernejšie dizajny, ktoré vás možno zaujmú viac. Nevýhodou je aj vyššia hmotnosť – signalizátor s batériami váži 123 gramov. Na oplátku ale získate o poznanie kvalitnejšiu konštrukciu, ktorá niečo vydrží. Všetko má svoje pre a proti.

    Oproti iným výrobcom si dovolím tvrdiť, že životnosť hlásičov Flacarp budete počítať na desiatky, nie jednotky rokov. Nasvedčuje tomu všetko – poctivá konštrukcia, manuálne skladanie, aj prístup výrobcu. Za kvalitu sa rozhodne oplatí priplatiť si a ak aj vás už hnevá, že si každé 2-3 roky musíte kupovať nové hlásiče, možno je na čase zvážiť hlásiče, ktoré po vás možno zdedia vaše deti. Navyše, hlásiče sú kritickou súčasťou výbavy. Bez ich správneho fungovania nebudete počuť záber, a tak nezdoláte možno kapitálu rybu.

    TIP: Shimano Zodias – extra UL špeciál pre pokročilých

    Signalizátorom Flacarp X7 nie je naozaj čo vytnúť. Jasné, na trhu nájdete aj signalizátory s väčším množstvom funkcií. Sami si ale položte otázku, či ich naozaj potrebujete. Mnohí budú namietať, že aj cena je privysoká. Áno, cena je vyššia ako za iné signalizátory. V tomto prípade ale platíte za kvalitu, jednoduchosť používania a najmä spoľahlivosť. Ak niekedy stretnete na rybách niekoho, kto má signalizátory od Tomáša Flajzara, opýtajte sa, ako je spokojný. Dám ruku do ohňa za to, že voči nim nebudú mať výhrady…

    Sadu Flacarp X7 si môžete kúpiť v eshope Rybarske.sk.

  • 9,7

    Shimano Zodias – extra UL špeciál pre pokročilých

    V momente ako sme udicu Shimano Zodias rozbalili z prepravnej škatule, sme si uvedomili, že toto nie je obyčajný prívlačový prút. Dokonca to nie je ani obyčajný UL (ultralight) prút. Zodias je špeciálny už aj textilným obalom z prémiových materiálov. A nadšenie z rozbalovania vyvrcholí po tom, ako udicu z tohto obalu vytiahnete. Už pri prvom pohľade na tento UL špeciál viete, že máte dočinenia s prémiovým prútom. Shimano Zodias na vás rozhodne zanechá perfektný prvý dojem. A ten nevyprchá ani pri prvom nahodení. Ak viete, ako s takýmto UL špeciálom chytať…

    Zodias

    Prémiové je už aj samotné balenie v textilnom obale

    Keď veľa peňazí nestačí

    Shimano Zodias nie je určený pre všetkých milovníkov ULka. A možno to bude znieť prekvapivo, ale v tomto prípade nestačí, že máte veľa peňazí a môžete si kúpu takéhoto prútu dovoliť. Na jeho používanie potrebujete (minimálne) základy z lovu na ľahkú prívlač a rozhodnutie, že chcete ísť ďalej. Že chcete cítiť viac záberov a loviť na menšie nástrahy. A že vašim cieľom budú aj menšie ryby a nie len kapitálne kúsky. Shimano Zodias totiž nie je obyčajné ULko. Ako z označenia 270XUL-S2 vyplýva, ide o extra ultralight prút s citlivosťou porovnateľnou s najjemnejšími plaváčkovými (match) prútmi. Verzia, ktorú sme testovali, má dĺžku 2,13 metra, je dvojdielna a váži presne 100 gramov. To je s najväčšou pravdepodobnosťou menej ako váži telefón, ktorý nosíte každý deň vo vrecku…

    Shimano Zodias 270XUL-S2 váži len 100 gramov, čo je pravdeporobne menej ako váš telefón. 

    O schopnosti detegovať záber od akokoľvek veľkej (či skôr malej) ryby sa presvedčíte pri prvom pohľade na špičku tohto prútu. Posledná časť blanku má hrúbku okolo 1 mm a je osadená jemným očkom s antitangle ramenami proti zamotaniu vlasca. Celkovo je blank prútu Shimano Zodias prispôsobený na extra jemný lov a je určený primárne na nástrahy od 0,5 do 5 gramov. Nami testovaný prút má extrémne rýchly blank Hi-Power X s dodatočným označením Solid. To znamená, že má vlepovanú karbónovú špičku pre detekciu aj tých najjemnejších záberov.

    TIP: Meva Tripper – varič, ktorý šetrí miesto aj plyn

    Prémiové materiály, ktoré stoja za to

    Opačný koniec blanku zdobí dizajnovo veľmi moderná rukoväť vyrobená technológiou Carbon Monocoque. Tú Zodias zdedil z elitnej série Shimano prútov a ako sám výrobca udáva na svojom webe, ide o „industry standard for sensitivity“ – teda priemyselný štandard toho, čo Shimano pokladá za „citlivosť“. V kombinácii so sedlom navijaku CI4+ dosahuje prút Shimano Zodias o 30% vyššiu citlivosť na zábery než iné prúty v rovnakej UL kategórii. Cieľom bolo prenášať vibrácie z vedenia nástrahy a aj tie najmenšie náznaky záberu priamo do ruky loviaceho. Čerešničkou na torte sú výborné Fuji očká, ku ktorým nemám ani jednu výhradu. Snáď len tú, že posledné očko je tak malé, že pri love v šere alebo tme môžete mať problém doň trafiť vlascom pri naväzovaní udice.

    Pri testovaní som vychádzal zo skúseností s prútom Okuma Epixor (1,98 m, 2-12 g), ktorý používam na ľahkú prívlač už viac ako 2 roky. Ide o naozaj jemný prút, s ktorým nemám problém detegovať záber aj od 10 cm ryby. So Shimanom Zodias sa však porovnáva len ťažko. Takmer v každej oblasti je Zodias minimálne o jeden krok ďalej. Blank je perfektne vyvážený a s osadeným navijakom (v mojom prípade vo veľkosti až 4000) ho v ruke pri love takmer necítite. Pri love na extra ľahkú prívlač ale rozhodne odporúčam menší navijak (ideálne do veľkosti 2000). Jeho nižšia hmotnosť len vylepší celkovo výborný dojem z lovu.

    Micro nástrahy a radosť z menších úlovkov

    Rozdiely medzi týmito prútmi som cítil aj pri vedení nástrahy. Pohyb nástrahy je jednoduchšie predvídateľný a spočiatku si na ten pocit musíte zvyknúť. Ak ste doteraz nechytali na takto jemný prút, prvý záber vás môže doslova prekvapiť. Extra rýchla akcia prútu je pri zdolávaní menších rýb výhodou, pretože zdolávanie dokážete lepšie ovládať. Pri väčšej rybe zas rýchly blank dokáže lepšie eliminovať prudké výpady ryby, či silnejšie mikanie hlavou. Pri nahadzovaní mi zas viac vyhovovalo 15 cm dĺžky k dobru, pretože som aj menšie nástrahy dokázal dohodiť ďalej. Lov s micro woblermi (do 3-4 cm) je s týmto prútom naozaj zábava a rozhodne nepohrdne ani malými gumami s jigovými hlavičkami o hmotnosti 1 či 2 gramy.

    Ako ste z doterajšieho hodnotenia mohli vycítiť, Shimano Zodias nie je prút určený na lov kapitálnych dravcov. Najlepšie sa vám s nim bude chytať na pomalšie tečúcich riekach a väčších potokoch, v malých zátokách, na jazerách a všade tam, kde môžete očakávať osádku menších dravcov – jalcov, menších šťúk, ostriežov, zubáčikov, či mrien. Netvrdím, že nezvládne súboj s niekoľkokilovou šťukou akebo bojovnejšou mrenou, no toto by nemali byť cielové úlovky pri love na XUL udicu. Keď sa vám ale podarí chytiť aj väčšieho dravca, Zodias nebude mať problém s jeho zdolaním. Samozrejme tomu ale musíte prispôsobiť aj váš štýl zdolávania.

    Hodnotenie – Shimano Zodias 270XUL-S2

    Budem sa však opakovať a budem tvrdiť, že toto nie je prút pre kohokoľvek. Radosť bude prinášať viac tým, ktorí vedia, aké plusy a mínusy prináša lov na udicu určenú primárne na nástrahy do 5 gramov. A tiež tým, ktorí sa vedia radovať aj z menších úlovkov. Presne to je totiž to, čo vám prinesie ultra ľahká prívlač – úsmev na tvári aj po tom, ako zdoláte 15 cm ostrieža. A Shimano Zodias môže byť skvelým spôsobom, ako si vyčariť úsmev na tvári už počas lovu, nehľadiac na to, či niečo chytíte alebo nie…

    Za jeho veľkú výhodu považujem hmotnosť len 100 gramov a osadenie kvalitnými komponentami. Fuji očká sľubujú dlhú životnosť a sedlo CI4+ sa rozhodne dá označiť za prémiové. Všetko je vyladené do posledného detailu, čoho dôkazom je aj vyváženie prútu zosilňujúce zážitok z lovu. Možno si to neuvedomujete, ale dobre vyvážený (a ľahký) prút prináša oveľa väčší komfort pri dlhších lovoch. Aj niekoľko hodín aktívneho chytania vás unaví menej ako s ťažším alebo zle vyváženým prútom. Nevýhodou môže byť na prvý pohľad snáď len cena nad 150 EUR. Ak si ale uvedomíte, že si kupujete prút možno na 10 rokov lovu a vydelíte si to časom stráveným pri vode, už to nevychádza až tak zle. A v tomto prípade naozaj platí, že za kvalitu sa oplatí priplatiť.

    Udicu Shimano Zodias si môžete kúpiť v eshope Rybarske.sk.

  • 8,5

    Meva Tripper – varič, ktorý šetrí miesto aj plyn

    Meva na slovenský trh tento rok priniesla novinku v podobe variča Meva Tripper (UKP21004). My sme neváhali a tento varič sme podrobili nášmu testu. Jeho výhody aj nevýhody nájdete popísané v recenzii nižšie, ktorá vznikla po 4-dňovej rybačke, kde sme varič testovali. Dopredu prezradíme len jedno – varič Meva Tripper je perfektnou voľbou na krátke výpravy a turistiku. A to je možno zrejmé už pri prvom pohľade na balenie.

    Balenie variča Meva Tripper

    Tento varič sa dodáva v klasickej kartónovej škatuli, ktorá má však prekvapivo malé rozmery. Dôvodom je fakt, že varič Meva Tripper bol vyrbobený najmä s cieľom ušetriť miesto vo vašej výbave. A to sa Meve naozaj podarilo. Po otvorení škatule na vás čaká čierny textilný obal, ktorý chráni varič a príslušenstvo pri prenášaní. Po odobratí obalu zistíte, že samotný varič, aj so svojim príslušenstvom, sa zmestí do priloženej nádoby na varenie.

    Meva Tripper

    Nádoba na varenie má tvar väčšieho hrnčeka, na ktorý sa podobá aj vďaka integrovanej rúčke s pogumovaním. Nádoba má objem takmer 1,2 litra, čo je podľa nás ideálne v prípade, že ste na výprave sami alebo len s 1 spoločníkom či spoločníčkou. 1,2 litra vody vám postačí na prípravu dvoch porcií polievky, ale aj väčšie balenie instantného obedu. Pri príprave horúcich nápojov dokáže varič Meva Tripper samozrejme ohriať dostatok vody aj pre väčší počet ľudí.

    TIP: TEST: Mr. Heater Portable Buddy vs Meva Olymp – stojí za to priplatiť si?

    Samotná nádoba má teplu odolné poloflexibilné veko (pripomínajúce veko kuchynských misiek), ktoré má na jednej strane otvor na vylievanie a na druhej strane otvor s malými dierkami slúžiacimi ako sitko. Okrem toho je nádoba vybavená aj neoprénovým obalom, ktorý urýchľuje ohrievanie vody a následne ju dlhšie udrží teplú. Spodná časť je upravená špeciálne na použitie so samotným varičom. Kovové lopatky rýchlejšie prenášajú teplo, čo urýchľuje čas varenia a znižuje samotnú spotrebu plynu.

    Tripper

    Na spodnej strane nachádza aj uzamykací mechanizmus, ktorým nádobu uchytíte na samotný varič. V balení však nájdete aj praktickú redukciu, ktorá umožňuje pri varení použiť klasické ešusy alebo iné nádoby na varenie. Je vyrobená z rovnakého nerezového plechu ako samotný varič.

    Univerzálne kartuše

    Varič Meva Tripper je vyrobený z kombinácie odolného plastu a nerezového plechu. Dôvody sú prosté – výrobca potreboval ušetriť čo najviac hmotnosti. Napriek tomu ale varič pôsobí v ruke kvalitne a je pomerne stabilný. Zhora sa nachádza piezozapaľovač, ktorý aktivujete tlačidlom na boku variča. Zaujímavým je samotný regulátor plynu, ktorý sa nachádza taktiež z boku, no je čiastočne skladateľný, aby sa dal ukryť do nádoby pri prenose.

    Výrobca do balenia variča Meva Tripper pridal aj plastovú trojnožku, na ktorú varič môžete postaviť. Je to fajn pomocník na rovnej ploche, no pri miernom sklone terénu je potrebné varič precízne na trojnožku nasadiť, inak môže spadnúť. A to najmä, ak sa používa priamo na plynovej bombe, kedy je ťažisko variča pomerne vysoko. Pri použití hadice a redukcie riziko prevrátenia značne eliminujete. Keď už sme pri plynovej bombe (alebo kartuši, ako chcete), varič Meva Tripper využíva bomby s 7/16″ ventilom (tie svetlo zelené), ktoré sú bežne dostupné na predaj od 2-3 eur (kompatibilné sú napr. kartuše UKP02006 a UKP02008 so 100, respektíve 230 gramami butánu). Výhodou je, že tieto kartuše kúpite naozaj takmer všade – minimálne v každom dobrom rybárstve a športovom obchode.

    Kartuše Meva kúpite v e-shope Rybárske.sk.

    Pre koho je varič Meva Tripper určený?

    Reálnu spotrebu variča sme počas 4-dňovej rybačky nemohli precízne odmerať. Nemáme na to nástroje a dlhodobú spotrebu nevieme predvídať. Z laického pohľadu ale prehlasujeme, že varič Meva Tripper so špeciálne uspôsobenou nádobou na vodu spotrebúva menej plynu ako klasická kanvica. Respektíve, nepotrebujete tak veľa plynu na to, aby ste zohriali rovnaké množstvo vody za rovnaký čas.

    „Výrobca udáva spotrebu plynu na úrovni 1/3 v porovnaní s inými outdoor varičmi, no my by sme pri tomto vyjadrení neboli až takí odvážni.“

    My sme počas testovania ohrievali plnú nádobu vody (približne 1,2 litra), pričom voda začala vrieť tesne po prekročení 4 minút. Rovnaký objem vody sme v malej kanvici ohrievali na tomto istom variči zhruba o 2 minúty dlhšie. Nemyslíme si však, že primárnym cieľom pri variči Meva Tripper je čo najrýchlejší ohrev vody. Primárnym cieľom je šetrenie miesta – a teda možnosť použitia menšej kartuše, ktorá teoreticky pri úspore plynu vydrží trochu dlhšie. A nespornou výhodou je aj možnosť všetko naskladať do samotnej nádoby pri prenose.

    TIP: RidgeMonkey VRH300X – najlepšia rybárska čelovka?

    Pre koho je teda varič Meva Tripper určený? Rozhodne pre tých, ktorí chcú ušetriť miesto, prípadne chodia na krátke výpravy len s batohom alebo menšou taškou. A ideálnou cieľovou skupinou sú rozhodne aj rybári, ktorí chodia na túry. Tento varič je totiž svojou veľkosťou perfektným spoločníkom aj na horách, kde vám rýchlo pripraví teplú večeru alebo poobednú kávu či čaj. Navyše, dizajnovo ide o naozaj podarený kúsok, ktorý po vybalení zaujme nielen rybárov prísediacich na brehu, ale aj turistov, ktorým do 5 minút môžete ponúknuť šálku kávy či čaju.

    Varič Meva Tripper je výbornou investíciou a jeho výhodou je to, že spolu s varičom získate aj samotnú nádobu na varenie, univerzálnu redukciu na použitie iných typov nádob a trojnožku pre pevnejšie postavenie na zem či stôl. A zabúdať nesmieme ani na univerzálne kartuše, ktoré sa dajú kúpiť takmer kdekoľvek. Jedinou nevýhodou je ťažisko postavené pomerne vysoko, pokiaľ varič používate napojený priamo na kartušu. A dobre, aj tá trojnožka mohla byť kovová a mať trochu lepšiu stabilitu. Okrem toho nás ale Tripper príjemne prekvapil a nebojíme sa ho odporúčať akémukoľvek rybárovi či turistovi.

    Varič Meva Tripper si môžete kúpiť v eshope Rybarske.sk.

    Technické parametre – Meva Tripper: 

    • Zdroj: 100 – 450 g butánová kartuša so závitom 7/16″.
    • Výkon: 1 kW.
    • Hmotnosť: 0,75 kg.
    • Rozmery: 120 x 130 x 190 mm (rozložený).
    • Spotreba: 73 g/hod.
    • Priemer dýzy: 0,22 mm (č.002).
    • Odporúčaný priemer nádoby na varenie: 70 – 240 mm.
  • 9,5

    RidgeMonkey VRH300X – najlepšia rybárska čelovka?

    Ak sa dnes opýtate rybárov, akú čelovku si máte kúpiť na svoje rybárske výpravy, existuje vysoká pravdepodobnosť, že odpoveďou bude RidgeMonkey VRH300. Tá bola doteraz v rybárskej komunite naozaj extrémne populárnou, a to najmä vďaka dlhej výdrži a jednoduchému ovládaniu. RidgeMonkey si uvedomuje, aký silný „marketing“ tento model má, a preto bude mať nová verzia s označením RidgeMonkey VRH300X naozaj ťažkú úlohu. Musí presvedčiť trh, že si titul „Najlepšia čelovka pre rybárov“ naozaj zaslúži. Je model VRH300X naozaj lepší ako iné? Budeme túto čelovku odporúčať potenciálnym záujemcom ako to najlepšie, čo si dnes môžu kúpiť? Na tieto otázky sa vám pokúsime odpovedať v recenzii, ktorú ste práve začali čítať.

    RidgeMonkey VRH300X

    Pogumované telo odolné voči vode

    Úprimne? Čelovka RidgeMonkey VRH300X vás pri prvom pohľade prekvapí svojou konštrukciou. Niekoho však možno nepríjemne. V porovnaní so športovými (lacnejšími) čelovkami je konštrukcia mohutnejšia a čelovka po založení značne „trčí z hlavy“. Na niekoho to môže pôsobiť ako negatívum, no ak si na väčšie rozmery zvyknete, neskôr oceníte, že sa vďaka nim čelovka ovláda naozaj jednoduchšie. A väčšia konštrukcia je cenou aj za funkcie, ktoré po prvých dňoch používania budete na čelovke RidgeMonkey VRH300X doslova milovať.

    TIP: TEST Mr. Heater Portable Buddy vs Meva Olymp – stojí za to priplatiť si?

    Pogumovaný povrch je veľmi príjemný na dotyk a má aj praktické využitie. Čelovku môžete bez problémov ovládať aj s mokrými rukami a nebude sa šmýkať. Vďaka gumenej zátke na nabíjacom konektore a utesneniu konštrukcie a všetkých tlačidiel je model VRH300X odolný voči vode aj prachu (IP64), čo sa na rybách rozhodne hodí. Veľkou výhodou konštrukcie je aj kĺb na otáčanie čelovky vo vertikálnom smere. Celkový rozsah pohybu je 90 stupňov v smere nahor/nadol, a to v 18 krokoch (rôznych polohách).

    Jednoduchý, no naozaj praktický dizajn

    Telo čelovky RidgeMonkey VRH300X má jednoduchý dizajn. Vpredu nájdete 2 svietiace elementy s LED diódami v bielej a zelenej farbe, indikátor stavu batérie (4 stupne nabitia) a 3 tlačidlá. Jedno na zobrazenie stavu batérie na boku a dve tlačidlá slúžia na zapínanie, vypínanie a zmenu režimu. Nachádzajú sa v hornej a spodnej časti čelovky, takže vôbec nezáleží na tom, ako si čelovku nasadíte na hlavu. Vždy bude tlačidlo zapnínania/vypínania na rovnakom mieste! Je to len drobnosť, ale extrémne praktická a návyková. Už sa viac nemusíte trápiť v tme s tým, ako si správne nasadiť čelovku.

    Na jednom z bokov sa nachádza nabíjací konektor. Pre nás je najväčším negatívom čelovky, a to kvôli jednoduchému dôvodu – ide o starší konektor typu microUSB. To je naozaj škoda, keďže väčšina telefónov sa dnes nabíja cez USB-C. Takto budete musieť na svoje rybačky nosiť stále druhý kábel pre čelovku. Pomocou microUSB sa však stále nabíja aj veľká časť nabíjateľných svetiel a príslušenstva, takže to neberieme až tak tragicky.

    Naopak, na čelovke RidgeMonkey VRH300X oceníte rozhodne jej popruh. Ten je vyrobený zo vzdušného materiálu, ktorý poznáte napríklad zo zadnej strany kvalitných turistických batohov. Nosenie čelovky je tak veľmi pohodlné a niekedy sa nám stalo, že sme aj zabudli, že ju máme na hlave. Z vonkajšej strany je popruh chránený voči oderu a poškodeniu umelou kožou veľmi príjemnou na dotyk. Celkovo je dojem z konštrukcie a popruhu prémiový, takže za nás veľká pochvala.

    Zelená je lepšia ako červená a prečo ľudia tak milujú čelovky RidgeMonkey

    Ako sme už spomínali, čelovka RidgeMonkey VRH300X ponúka 2 farby svetla – bielu a zelenú. Doteraz sme však boli zvyknutí na to, že druhou farbou na čelovkách bývala červená. Prečo sa RidgeMonkey rozhodlo pre zmenu na zelenú? Dôvod je jednoduchý – naše oči vnímajú zelenú farbu citlivejšie ako červenú, a teda v zelenom svetle vidíme v noci viac ako v červenom. Tým pádom nemusíme svietiť až tak intenzívnym svetlom, aby sme videli rovnako veľa detailov voľným okom. Zelené svetlo je aj jemnejšie ako biele, takže je vhodnejšie pri manipulácii s udicami v tme a menej plaší ryby pri brehu. A okrem toho láka aj menej hmyzu…

    Ovládanie je to, čo robí čelovku RidgeMonkey VRH300X výnimočnou. Už rozumieme, prečo ľudia milujú čelovky tejto značky. Po pár zapnutiach a zmenách režimu sa už nikdy nepomýlite. Jedno kliknutie zapína čelovku, ďalšie kliknutie mení intenzitu svietenia. Pre prepnutie medzi zeleným a bielym svetlom stačí tlačidlom kliknúť rýchlejšie dvakrát po sebe. Dlhšie podržanie vypne svetlo. Je to extrémne jednoduché, čo je v tomto prípade naozaj veľkou výhodou.

    K diospozícii je intenzita svetla od 50-200 lumenov, čo bohato postačí na všetky vaše rybárske aktivity. Nie, nie je to baterka určená na ukazovanie súhvezdí polovičke pri romantickej chvíľke, na to si treba kúpiť iné svetlo. Na osvetlenie pri manipulácii s prútmi, pri pohybe v tme a pri prezeraní okolia do 50 až 100 metrov je táto čelovka fakt ako stvorená.

    360 hodín výdrže na jedno nabitie?

    Pri zelenom svetle sú k dispozícii 3 intenzity, všetky pri širokom lúči svetla (osvetľuje skôr blízky priestor a okolie). Pri bielom svetle sú k dispozícii 2 úrovne svietivosti pri širokom lúči svetla (nízka a stredná) a jeden úzky lúč najsilnejšieho bieleho svetla pre svietenie do diaľky. V najslabšom režime svietenia zeleným svetlom by čelovka RidgeMonkey VRH300X mala vydržať na jedno nabitie až 360 hodín, no výrobca to udáva len ako teoretickú hodnotu nameranú pri 15°C, ktorú sa nám nepodarilo overiť v skutočnosti (nie, naozaj sme čelovku nenechali svietiť 15 dní vkuse). Zaujímavejším je údaj o výdrži na jedno nabitie pri maximálnom jase, kde výrobca udáva hodnotu až 90 hodín! V praxi to znamená, že aj veľmi aktívny rybár bude túto čelovku nabíjať len niekoľkokrát ročne.

    VRH300X

    TIP: Recenzia RidgeMonkey Vault C-Smart Wireless 42150mAh Camo

    Na nabíjanie slúži už spomínaný microUSB konektor na boku čelovky. Výrobca do balenia samozrejme pribalil aj kratší nabíjací kábel, no microUSB kábel nájdete doma určite aj vy. Podľa návodu sa odporúča čelovku nabíjať len po úplnom vybití, v rozmedzí teplôt 5 – 35°C a len na nabíjačkách s napätím do 5V! Ak si integrovanú batériu nechcete odrovnať hneď pri prvom nabíjaní, tak prosím túto čelovku nenabíjajte na „SuperCharge“, „FastCharge“, „QuickCharge“ ani inej ultra-modernej nabíjačke. Odporúčame skôr USB konektor v počítači alebo notebooku, ktorý by mal čelovku RidgeMonkey VRH300X nabiť do 4-5 hodín.

    Hodnotenie RidgeMonkey VRH300X

    A čo dodať na záver? Už po pár dňoch používania sme zistili, že čelovka RidgeMonkey VRH300X je naozaj priam stvorená pre rybárov. Ponúka úplne všetko, čo by ste mohli od „rybárskej“ čelovky chcieť – je pohodlná na nosenie, má naozaj jednoduché ovládanie, rôzne režimy svietenia a perfektnú výdrž. Nebiť staršieho nabíjacieho konektora (microUSB), tak by sme jej mohli vytknúť naozaj len o trochu väčšie rozmery. Tie však vôbec nie sú problém, ba naopak, vďaka nim sa s čelovkou jednoduchšie manipuluje. A vďaka väčším rozmerom sa baterka zmestila priamo do konštrukcie čelovky a nie je upevnená vzadu na popruhu ako v prípade lepších športových čeloviek.

    Čelovka RidgeMonkey VRH300X

    Pri kúpe čelovky treba myslieť aj na to, že si ju nekupujete na pár mesiacov. Kvalitná čelovka vám bude slúžiť niekoľko rokov a dovolíme si povedať, že sa práve za čelovku oplatí priplatiť viac peňazí. Všetci vieme, že ju môžete používať nielen na rybách, ale aj pri turistike, opravách v domácnosti, či bežných nočných prechádzkach. RidgeMonkey VRH300X vás ani v jednej z týchto situácii nesklame, a tak sa nebojíme povedať, že ide o naozaj jednu z najlepších rybárskych čeloviek, aké si dnes môžete kúpiť. A stojí za každé jedno euro, ktoré do jej kúpy investujete, tomu verte!

    RidgeMonkey VRH300X si môžete kúpiť v eshope Rybarske.sk.

    Technické špecifikácie – RidgeMonkey VRH300X:

    • Triple High LED – jedna zelená LED, 2x biela LED dióda,
    • svietivosť 50 – 200 lumenov,
    • IP64 – odolnosť voči vode aj prachu,
    • microUSB nabíjanie, doba nabíjania 4-5 hodín,
    • integrovaná batéria s kapacitou 2000 mAh a výdržou 90 – 360 hodín (v závislosti od režimu svietenia),
    • 18 vertikálnych polôh (90 stupňový polomer otáčania),
    • rozmery: 44 x 65 x 52 mm (bez popruhu),
    • dĺžka popruhu: 55 – 65 cm,
    • hmotnosť s popruhom: 130 gramov.
Scroll to top