Novinky Príslušenstvo Recenzie

Flacarp X7 – TOP kvalita vyrobená skoro „doma“

Slováci a Česi spolu radi súperia a závidia si. Od rozdelenia pred 30 rokmi medzi sebou často porovnávame kvalitu piva, jedla, hokeja, krásu prírody a ani nedokážem spočítať, koľkokrát som v TV videl súťaž s prívlaskom Slovensko vs Česko. Niekedy si však závidíme aj v dobrom. Napríklad v rybárskom svete. Hneď ako som chytil do ruky signalizátory Flacarp X7, prepadla ma závisť voči našim západným susedom. Taká tá dobrá závisť. Flacarp je totižto špička, možno to najlepšie, čo si v kategórii signalizátorov dokážete kúpiť. A tak som rád, že sa môžem trochu pochváliť, že to najlepšie sa vyrába skoro „doma“, len kúsok za našimi hranicami (menej ako 17 km od hraníc so Slovenskom!).

Dá sa to aj inak – lepšie

Ešte pred tým, ako začnem hodnotiť kvalitu samotných signalizátorov Flacarp X7, nedá mi nespomenúť aspoň v krátkosti firmu TFE Elektronika. Za jej vznikom stojí Tomáš Flajzar a ak sa aspoň trochu orientujete v rybárskom svete, toto meno ste už zrejme počuli. Tomáš Flajzar vyrába rybárske príslušenstvo už od roku 1994 a to kompletne v ČR, vrátane všetkého vývoja a výroby. Je to taký „success story“ v stredoeurópskom priestore. Dokazuje, že keď niečo robíte dobre a kvalitne, oplatí sa to. Signalizátory Flacarp sa vyrábajú na základe dopytu a spätnej väzby rybárov a veľká časť výroby je ručná, s dôrazom na tie najmenšie detaily. Ak vás ich príbeh zaujal, vyhľadajte si o nich nejaké videá na internete. Je ich pomerne dosť a verím, že aj vy po ich vzhliadnutí budete ticho závidieť našim západným bratom, že majú takéhoto lokálneho výrobcu. Späť ale k recenzii, kvôli ktorej ste sem zrejme prišli…

Flacarp X7 – kvalita spracovania

Signalizátory Flacarp X7 som na test dostal vo verzii 2+1, teda 2 hlásiče s príposluchom. Sú zabalené v tvrdom obale so zipsom, ktorý je z vnútra polstrovaný molitanom. Okrem signalizátorov a príposluchu sa v balení nachádza aj stručný návod a šnúrka na krk. Návod má síce len 7 strán, no prevedie vás všetkým potrebným – párovaním, zmenou farby, výmenou batérie, jednoducho všetkým. Flacarp si dáva záležať, aby ich výrobky spĺňali vysoké kvalitatívne štandardy. Po prvom uchopení signalizátorov to naozaj cítiť. Konštrukcia je na prvý pohľad celistvá, pevná, nič nehŕka a pri uchopení v ruke cítite, že použité plasty vydržia aj menej šetrné zaobchádzanie. Od predošlej generácie odlíšite nové signalizátory Flacarp X7 najmä „X“-kom v strede mriežky reproduktora.

TIP: Recenzia signalizátorov Flacarp F1

Mottom Flacarpu je jednoduchosť, vysoká odolnosť a kvalita. Ovládanie zabezpečuje trojica otočných gombíkov a jedného tlačidla. Zatiaľ čo s gombíkmi ovládate citlivosť (S), výšku tónu (T) a hlasitosť (V), jediné tlačidlo vpredu slúži ako FN – na ovládanie ďalších funkcií – MUTE a pozičného svetla. Okrem toho na konštrukcii nájdete už len pákové ovládanie zapínania a vypínania. Nechýba ani 2,5 mm konektor pre napájanie elektrických swingrov, RGB LED dióda a reproduktor. Batérie vymeníte uvoľnením aretačnej matice v spodnej časti, čo pokladám za výhodu. Batérie vám tak náhodou nevypadnú pri prenose alebo nemotornej manipulácii.

V jednoduchosti je krása

Jednoduchosť týchto signalizátorov je aj v tom, že na napájanie nepoužívajú žiadne špeciálne batérie, ale klasické „mikrotužkové“ AAA batérie. Paráda. Konštrukcia je tiež odolná voči dažďu a iným poveternostným podmienkam, a to vďaka hneď niekoľkým tesneniam, ktoré sa nachádzajú na všetkých spojoch. Veľkou výhodou je kovová oska kolieska, ktorá má vyššiu odolnosť a pevnosť aj pri prudkých záberoch. Celkový dojem z konštrukcie signalizátorov je naozaj dobrý. Ak máte možnosť, skúste si ich ohmatať na niektorej rybárskej predajni a pochopíte, o čom hovorím.

Rovnako jednoduchým je aj samotný odposluch. Má len 1 multifunkčné tlačidlo vpredu, dve tlačidlá na ovládanie hlasitosti na boku a sadu 6 RGB LED diód slúžiacich na indikáciu záberu. Okrem toho nechýba ani podpora pre vibrácie, reproduktor a jedna multifunkčná LED dióda zobrazujúca stav batérie. Okrem toho táto LED dióda slúži aj na výstrahu pri spárovaní s externým príslušenstvom (napríklad mikroalarmom FLACARP SENS). O napájanie sa opäť starajú taktiež AAA batérie, tentokrát však zaistené klasickým posuvným krytom.

Moje skúsenosti s Flacarp X7

Rozpisovať všetky funkcie týchto signalizátorov nedáva celkom zmysel. Nájdete si ich na internete, napríklad tu. Okrem toho, že sa perfektne ovládajú, oceníte najmä nový systém detekcie záberov. Ten reaguje už na posun vlasca o 1,5 milimetra, čo je až ťažko uveriteľné. Niekedy o úspechu záberu ale rozhodujú zlomky sekúnd, a vtedy sa naozaj počíta aj to, či signalizátor zachytí záber skôr. Dobre funguje aj svetelná signalizácia a rozlíšenie záberu dopredu a dozadu. Na dióde to vidíte jednoducho tak, že zostane svietiť v hornej časti (ak ide o klasický záber) alebo v dolnej časti (ak ide o padák). V noci zas diódu môžete využiť ako pozičné svetlo.

Flacarp X7

V čom je Flacarp dlhodobo lídrom, je systém vzdialenej signalizácie. Príposluch má naozaj nadštandardný dosah a nebudete s ním mať problém ani niekoľko sto metrov od udíc. Viem, je to hlúposť a takto ryby bežne nechytáte, no pri Flacarp X7 sa na kvalitu odposluchu jednoducho môžete spoľahnúť. Fungovala vždy bezproblémovo a výhodou je aj široká kompatibilita naprieč portfóliom výrobcu. Okrem toho treba vyzdvihnúť, že odposluch má kompaktné rozmery a ak ho nosíte na šnúrke, častokrát aj zabudnete, že ho máte zavesený na krku.

Páči sa mi aj mentalita, ktorú inde zrejme nenájdete. Napríklad pri predstavení nových signalizátorov je vám firma Flacarp ochotná nahrať v niektorých prípadoch do staršieho modelu nové funkcie za menší poplatok. Posúďte sami, či ste niekde videli podobný pro-zákaznícky prístup. Z počutia viem, že rovnako dobre a bezproblémovo fungujú aj reklamácie. Nájsť výrobnú vadu v týchto signalizátoroch má ale podobnú pravdepodobnosť ako výhra v športke.

Pre a proti – Flacarp X7

Aby ste si nemysleli, že k modelu Flacarp X7 nemám žiadne výhrady, otvorene priznám, že nie všetkým sa môže páčiť ich dizajn. Nie je zlý, je to jednoducho evergreen – klasický profil hlásiča s vyššími ušami, ktorý funguje. Dnes ale na trhu nájdeme aj menšie, modernejšie dizajny, ktoré vás možno zaujmú viac. Nevýhodou je aj vyššia hmotnosť – signalizátor s batériami váži 123 gramov. Na oplátku ale získate o poznanie kvalitnejšiu konštrukciu, ktorá niečo vydrží. Všetko má svoje pre a proti.

Oproti iným výrobcom si dovolím tvrdiť, že životnosť hlásičov Flacarp budete počítať na desiatky, nie jednotky rokov. Nasvedčuje tomu všetko – poctivá konštrukcia, manuálne skladanie, aj prístup výrobcu. Za kvalitu sa rozhodne oplatí priplatiť si a ak aj vás už hnevá, že si každé 2-3 roky musíte kupovať nové hlásiče, možno je na čase zvážiť hlásiče, ktoré po vás možno zdedia vaše deti. Navyše, hlásiče sú kritickou súčasťou výbavy. Bez ich správneho fungovania nebudete počuť záber, a tak nezdoláte možno kapitálu rybu.

TIP: Shimano Zodias – extra UL špeciál pre pokročilých

Signalizátorom Flacarp X7 nie je naozaj čo vytnúť. Jasné, na trhu nájdete aj signalizátory s väčším množstvom funkcií. Sami si ale položte otázku, či ich naozaj potrebujete. Mnohí budú namietať, že aj cena je privysoká. Áno, cena je vyššia ako za iné signalizátory. V tomto prípade ale platíte za kvalitu, jednoduchosť používania a najmä spoľahlivosť. Ak niekedy stretnete na rybách niekoho, kto má signalizátory od Tomáša Flajzara, opýtajte sa, ako je spokojný. Dám ruku do ohňa za to, že voči nim nebudú mať výhrady…

Sadu Flacarp X7 si môžete kúpiť v eshope Rybarske.sk.

10
Bezchybné

Signalizátory Flacarp X7

Obrovské množstvo výhod a vychytávok neguje zrejme len tradičnejší dizajn a vyššia cena. Flacarp X7 sú ale signalizátory, ktoré rozhodne stoja za to. Aj vďaka mentalite výrobcu, ktorý sídli len 17 km za našimi hranicami.

Plusy

  • Jednoduchosť ovládania
  • Extrémna odolnosť konštrukcie
  • Spoľahlivosť
  • Mentalita výrobcu a dlhodobá podpora produktu
  • Užitočné funkcie a ďaleký dosah odposluchu

Mínusy

  • Vyššia hmotnosť signalizátora
  • Cena
Od detstva mám vzťah ku kaprárine, prívlači, ale aj muškáreniu. Viac ako 5 rokov som sa živil písaním recenzií a testovaním moderných technológií. Dnes tieto zručnosti prenášam do testov rybárskych produktov, aby som vám pomohol s výberom tej správnej rybárskej výbavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll to top