Meva na slovenský trh tento rok priniesla novinku v podobe variča Meva Tripper (UKP21004). My sme neváhali a tento varič sme podrobili nášmu testu. Jeho výhody aj nevýhody nájdete popísané v recenzii nižšie, ktorá vznikla po 4-dňovej rybačke, kde sme varič testovali. Dopredu prezradíme len jedno – varič Meva Tripper je perfektnou voľbou na krátke výpravy a turistiku. A to je možno zrejmé už pri prvom pohľade na balenie.
Balenie variča Meva Tripper
Tento varič sa dodáva v klasickej kartónovej škatuli, ktorá má však prekvapivo malé rozmery. Dôvodom je fakt, že varič Meva Tripper bol vyrbobený najmä s cieľom ušetriť miesto vo vašej výbave. A to sa Meve naozaj podarilo. Po otvorení škatule na vás čaká čierny textilný obal, ktorý chráni varič a príslušenstvo pri prenášaní. Po odobratí obalu zistíte, že samotný varič, aj so svojim príslušenstvom, sa zmestí do priloženej nádoby na varenie.
Nádoba na varenie má tvar väčšieho hrnčeka, na ktorý sa podobá aj vďaka integrovanej rúčke s pogumovaním. Nádoba má objem takmer 1,2 litra, čo je podľa nás ideálne v prípade, že ste na výprave sami alebo len s 1 spoločníkom či spoločníčkou. 1,2 litra vody vám postačí na prípravu dvoch porcií polievky, ale aj väčšie balenie instantného obedu. Pri príprave horúcich nápojov dokáže varič Meva Tripper samozrejme ohriať dostatok vody aj pre väčší počet ľudí.
TIP: TEST: Mr. Heater Portable Buddy vs Meva Olymp – stojí za to priplatiť si?
Samotná nádoba má teplu odolné poloflexibilné veko (pripomínajúce veko kuchynských misiek), ktoré má na jednej strane otvor na vylievanie a na druhej strane otvor s malými dierkami slúžiacimi ako sitko. Okrem toho je nádoba vybavená aj neoprénovým obalom, ktorý urýchľuje ohrievanie vody a následne ju dlhšie udrží teplú. Spodná časť je upravená špeciálne na použitie so samotným varičom. Kovové lopatky rýchlejšie prenášajú teplo, čo urýchľuje čas varenia a znižuje samotnú spotrebu plynu.
Na spodnej strane nachádza aj uzamykací mechanizmus, ktorým nádobu uchytíte na samotný varič. V balení však nájdete aj praktickú redukciu, ktorá umožňuje pri varení použiť klasické ešusy alebo iné nádoby na varenie. Je vyrobená z rovnakého nerezového plechu ako samotný varič.
Univerzálne kartuše
Varič Meva Tripper je vyrobený z kombinácie odolného plastu a nerezového plechu. Dôvody sú prosté – výrobca potreboval ušetriť čo najviac hmotnosti. Napriek tomu ale varič pôsobí v ruke kvalitne a je pomerne stabilný. Zhora sa nachádza piezozapaľovač, ktorý aktivujete tlačidlom na boku variča. Zaujímavým je samotný regulátor plynu, ktorý sa nachádza taktiež z boku, no je čiastočne skladateľný, aby sa dal ukryť do nádoby pri prenose.
Výrobca do balenia variča Meva Tripper pridal aj plastovú trojnožku, na ktorú varič môžete postaviť. Je to fajn pomocník na rovnej ploche, no pri miernom sklone terénu je potrebné varič precízne na trojnožku nasadiť, inak môže spadnúť. A to najmä, ak sa používa priamo na plynovej bombe, kedy je ťažisko variča pomerne vysoko. Pri použití hadice a redukcie riziko prevrátenia značne eliminujete. Keď už sme pri plynovej bombe (alebo kartuši, ako chcete), varič Meva Tripper využíva bomby s 7/16″ ventilom (tie svetlo zelené), ktoré sú bežne dostupné na predaj od 2-3 eur (kompatibilné sú napr. kartuše UKP02006 a UKP02008 so 100, respektíve 230 gramami butánu). Výhodou je, že tieto kartuše kúpite naozaj takmer všade – minimálne v každom dobrom rybárstve a športovom obchode.
Kartuše Meva kúpite v e-shope Rybárske.sk.
Pre koho je varič Meva Tripper určený?
Reálnu spotrebu variča sme počas 4-dňovej rybačky nemohli precízne odmerať. Nemáme na to nástroje a dlhodobú spotrebu nevieme predvídať. Z laického pohľadu ale prehlasujeme, že varič Meva Tripper so špeciálne uspôsobenou nádobou na vodu spotrebúva menej plynu ako klasická kanvica. Respektíve, nepotrebujete tak veľa plynu na to, aby ste zohriali rovnaké množstvo vody za rovnaký čas.
„Výrobca udáva spotrebu plynu na úrovni 1/3 v porovnaní s inými outdoor varičmi, no my by sme pri tomto vyjadrení neboli až takí odvážni.“
My sme počas testovania ohrievali plnú nádobu vody (približne 1,2 litra), pričom voda začala vrieť tesne po prekročení 4 minút. Rovnaký objem vody sme v malej kanvici ohrievali na tomto istom variči zhruba o 2 minúty dlhšie. Nemyslíme si však, že primárnym cieľom pri variči Meva Tripper je čo najrýchlejší ohrev vody. Primárnym cieľom je šetrenie miesta – a teda možnosť použitia menšej kartuše, ktorá teoreticky pri úspore plynu vydrží trochu dlhšie. A nespornou výhodou je aj možnosť všetko naskladať do samotnej nádoby pri prenose.
TIP: RidgeMonkey VRH300X – najlepšia rybárska čelovka?
Pre koho je teda varič Meva Tripper určený? Rozhodne pre tých, ktorí chcú ušetriť miesto, prípadne chodia na krátke výpravy len s batohom alebo menšou taškou. A ideálnou cieľovou skupinou sú rozhodne aj rybári, ktorí chodia na túry. Tento varič je totiž svojou veľkosťou perfektným spoločníkom aj na horách, kde vám rýchlo pripraví teplú večeru alebo poobednú kávu či čaj. Navyše, dizajnovo ide o naozaj podarený kúsok, ktorý po vybalení zaujme nielen rybárov prísediacich na brehu, ale aj turistov, ktorým do 5 minút môžete ponúknuť šálku kávy či čaju.
Varič Meva Tripper je výbornou investíciou a jeho výhodou je to, že spolu s varičom získate aj samotnú nádobu na varenie, univerzálnu redukciu na použitie iných typov nádob a trojnožku pre pevnejšie postavenie na zem či stôl. A zabúdať nesmieme ani na univerzálne kartuše, ktoré sa dajú kúpiť takmer kdekoľvek. Jedinou nevýhodou je ťažisko postavené pomerne vysoko, pokiaľ varič používate napojený priamo na kartušu. A dobre, aj tá trojnožka mohla byť kovová a mať trochu lepšiu stabilitu. Okrem toho nás ale Tripper príjemne prekvapil a nebojíme sa ho odporúčať akémukoľvek rybárovi či turistovi.
Varič Meva Tripper si môžete kúpiť v eshope Rybarske.sk.
Technické parametre – Meva Tripper:
- Zdroj: 100 – 450 g butánová kartuša so závitom 7/16″.
- Výkon: 1 kW.
- Hmotnosť: 0,75 kg.
- Rozmery: 120 x 130 x 190 mm (rozložený).
- Spotreba: 73 g/hod.
- Priemer dýzy: 0,22 mm (č.002).
- Odporúčaný priemer nádoby na varenie: 70 – 240 mm.