Novinky Recenzie Udice

Shimano Zodias – extra UL špeciál pre pokročilých

V momente ako sme udicu Shimano Zodias rozbalili z prepravnej škatule, sme si uvedomili, že toto nie je obyčajný prívlačový prút. Dokonca to nie je ani obyčajný UL (ultralight) prút. Zodias je špeciálny už aj textilným obalom z prémiových materiálov. A nadšenie z rozbalovania vyvrcholí po tom, ako udicu z tohto obalu vytiahnete. Už pri prvom pohľade na tento UL špeciál viete, že máte dočinenia s prémiovým prútom. Shimano Zodias na vás rozhodne zanechá perfektný prvý dojem. A ten nevyprchá ani pri prvom nahodení. Ak viete, ako s takýmto UL špeciálom chytať…

Zodias

Prémiové je už aj samotné balenie v textilnom obale

Keď veľa peňazí nestačí

Shimano Zodias nie je určený pre všetkých milovníkov ULka. A možno to bude znieť prekvapivo, ale v tomto prípade nestačí, že máte veľa peňazí a môžete si kúpu takéhoto prútu dovoliť. Na jeho používanie potrebujete (minimálne) základy z lovu na ľahkú prívlač a rozhodnutie, že chcete ísť ďalej. Že chcete cítiť viac záberov a loviť na menšie nástrahy. A že vašim cieľom budú aj menšie ryby a nie len kapitálne kúsky. Shimano Zodias totiž nie je obyčajné ULko. Ako z označenia 270XUL-S2 vyplýva, ide o extra ultralight prút s citlivosťou porovnateľnou s najjemnejšími plaváčkovými (match) prútmi. Verzia, ktorú sme testovali, má dĺžku 2,13 metra, je dvojdielna a váži presne 100 gramov. To je s najväčšou pravdepodobnosťou menej ako váži telefón, ktorý nosíte každý deň vo vrecku…

Shimano Zodias 270XUL-S2 váži len 100 gramov, čo je pravdeporobne menej ako váš telefón. 

O schopnosti detegovať záber od akokoľvek veľkej (či skôr malej) ryby sa presvedčíte pri prvom pohľade na špičku tohto prútu. Posledná časť blanku má hrúbku okolo 1 mm a je osadená jemným očkom s antitangle ramenami proti zamotaniu vlasca. Celkovo je blank prútu Shimano Zodias prispôsobený na extra jemný lov a je určený primárne na nástrahy od 0,5 do 5 gramov. Nami testovaný prút má extrémne rýchly blank Hi-Power X s dodatočným označením Solid. To znamená, že má vlepovanú karbónovú špičku pre detekciu aj tých najjemnejších záberov.

TIP: Meva Tripper – varič, ktorý šetrí miesto aj plyn

Prémiové materiály, ktoré stoja za to

Opačný koniec blanku zdobí dizajnovo veľmi moderná rukoväť vyrobená technológiou Carbon Monocoque. Tú Zodias zdedil z elitnej série Shimano prútov a ako sám výrobca udáva na svojom webe, ide o „industry standard for sensitivity“ – teda priemyselný štandard toho, čo Shimano pokladá za „citlivosť“. V kombinácii so sedlom navijaku CI4+ dosahuje prút Shimano Zodias o 30% vyššiu citlivosť na zábery než iné prúty v rovnakej UL kategórii. Cieľom bolo prenášať vibrácie z vedenia nástrahy a aj tie najmenšie náznaky záberu priamo do ruky loviaceho. Čerešničkou na torte sú výborné Fuji očká, ku ktorým nemám ani jednu výhradu. Snáď len tú, že posledné očko je tak malé, že pri love v šere alebo tme môžete mať problém doň trafiť vlascom pri naväzovaní udice.

Pri testovaní som vychádzal zo skúseností s prútom Okuma Epixor (1,98 m, 2-12 g), ktorý používam na ľahkú prívlač už viac ako 2 roky. Ide o naozaj jemný prút, s ktorým nemám problém detegovať záber aj od 10 cm ryby. So Shimanom Zodias sa však porovnáva len ťažko. Takmer v každej oblasti je Zodias minimálne o jeden krok ďalej. Blank je perfektne vyvážený a s osadeným navijakom (v mojom prípade vo veľkosti až 4000) ho v ruke pri love takmer necítite. Pri love na extra ľahkú prívlač ale rozhodne odporúčam menší navijak (ideálne do veľkosti 2000). Jeho nižšia hmotnosť len vylepší celkovo výborný dojem z lovu.

Micro nástrahy a radosť z menších úlovkov

Rozdiely medzi týmito prútmi som cítil aj pri vedení nástrahy. Pohyb nástrahy je jednoduchšie predvídateľný a spočiatku si na ten pocit musíte zvyknúť. Ak ste doteraz nechytali na takto jemný prút, prvý záber vás môže doslova prekvapiť. Extra rýchla akcia prútu je pri zdolávaní menších rýb výhodou, pretože zdolávanie dokážete lepšie ovládať. Pri väčšej rybe zas rýchly blank dokáže lepšie eliminovať prudké výpady ryby, či silnejšie mikanie hlavou. Pri nahadzovaní mi zas viac vyhovovalo 15 cm dĺžky k dobru, pretože som aj menšie nástrahy dokázal dohodiť ďalej. Lov s micro woblermi (do 3-4 cm) je s týmto prútom naozaj zábava a rozhodne nepohrdne ani malými gumami s jigovými hlavičkami o hmotnosti 1 či 2 gramy.

Ako ste z doterajšieho hodnotenia mohli vycítiť, Shimano Zodias nie je prút určený na lov kapitálnych dravcov. Najlepšie sa vám s nim bude chytať na pomalšie tečúcich riekach a väčších potokoch, v malých zátokách, na jazerách a všade tam, kde môžete očakávať osádku menších dravcov – jalcov, menších šťúk, ostriežov, zubáčikov, či mrien. Netvrdím, že nezvládne súboj s niekoľkokilovou šťukou akebo bojovnejšou mrenou, no toto by nemali byť cielové úlovky pri love na XUL udicu. Keď sa vám ale podarí chytiť aj väčšieho dravca, Zodias nebude mať problém s jeho zdolaním. Samozrejme tomu ale musíte prispôsobiť aj váš štýl zdolávania.

Hodnotenie – Shimano Zodias 270XUL-S2

Budem sa však opakovať a budem tvrdiť, že toto nie je prút pre kohokoľvek. Radosť bude prinášať viac tým, ktorí vedia, aké plusy a mínusy prináša lov na udicu určenú primárne na nástrahy do 5 gramov. A tiež tým, ktorí sa vedia radovať aj z menších úlovkov. Presne to je totiž to, čo vám prinesie ultra ľahká prívlač – úsmev na tvári aj po tom, ako zdoláte 15 cm ostrieža. A Shimano Zodias môže byť skvelým spôsobom, ako si vyčariť úsmev na tvári už počas lovu, nehľadiac na to, či niečo chytíte alebo nie…

Za jeho veľkú výhodu považujem hmotnosť len 100 gramov a osadenie kvalitnými komponentami. Fuji očká sľubujú dlhú životnosť a sedlo CI4+ sa rozhodne dá označiť za prémiové. Všetko je vyladené do posledného detailu, čoho dôkazom je aj vyváženie prútu zosilňujúce zážitok z lovu. Možno si to neuvedomujete, ale dobre vyvážený (a ľahký) prút prináša oveľa väčší komfort pri dlhších lovoch. Aj niekoľko hodín aktívneho chytania vás unaví menej ako s ťažším alebo zle vyváženým prútom. Nevýhodou môže byť na prvý pohľad snáď len cena nad 150 EUR. Ak si ale uvedomíte, že si kupujete prút možno na 10 rokov lovu a vydelíte si to časom stráveným pri vode, už to nevychádza až tak zle. A v tomto prípade naozaj platí, že za kvalitu sa oplatí priplatiť.

Udicu Shimano Zodias si môžete kúpiť v eshope Rybarske.sk.

9,7
Prémiový prút

Shimano Zodias 270XUL-S2

Prút Shimano Zodias bude prinášať viac radosti tým, ktorí vedia, aké plusy a mínusy prináša lov na udicu určenú primárne na nástrahy do 5 gramov. A tiež tým, ktorí sa vedia radovať aj z menších úlovkov.

Plusy

  • Hmotnosť len 100 gramov
  • Perfektne vyvážený blank
  • Kvalitné komponenty (Fuji očká, CI4+ sedlo)
  • Jemná karbónová špička

Mínusy

  • Určený len pre pokročilejších rybárov, ktorí vedia, čo chcú
Od detstva mám vzťah ku kaprárine, prívlači, ale aj muškáreniu. Viac ako 5 rokov som sa živil písaním recenzií a testovaním moderných technológií. Dnes tieto zručnosti prenášam do testov rybárskych produktov, aby som vám pomohol s výberom tej správnej rybárskej výbavy.

1 comment on “Shimano Zodias – extra UL špeciál pre pokročilých

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll to top