• 9,5

  RidgeMonkey VRH300X – najlepšia rybárska čelovka?

  Ak sa dnes opýtate rybárov, akú čelovku si máte kúpiť na svoje rybárske výpravy, existuje vysoká pravdepodobnosť, že odpoveďou bude RidgeMonkey VRH300. Tá bola doteraz v rybárskej komunite naozaj extrémne populárnou, a to najmä vďaka dlhej výdrži a jednoduchému ovládaniu. RidgeMonkey si uvedomuje, aký silný „marketing“ tento model má, a preto bude mať nová verzia s označením RidgeMonkey VRH300X naozaj ťažkú úlohu. Musí presvedčiť trh, že si titul „Najlepšia čelovka pre rybárov“ naozaj zaslúži. Je model VRH300X naozaj lepší ako iné? Budeme túto čelovku odporúčať potenciálnym záujemcom ako to najlepšie, čo si dnes môžu kúpiť? Na tieto otázky sa vám pokúsime odpovedať v recenzii, ktorú ste práve začali čítať.

  RidgeMonkey VRH300X

  Pogumované telo odolné voči vode

  Úprimne? Čelovka RidgeMonkey VRH300X vás pri prvom pohľade prekvapí svojou konštrukciou. Niekoho však možno nepríjemne. V porovnaní so športovými (lacnejšími) čelovkami je konštrukcia mohutnejšia a čelovka po založení značne „trčí z hlavy“. Na niekoho to môže pôsobiť ako negatívum, no ak si na väčšie rozmery zvyknete, neskôr oceníte, že sa vďaka nim čelovka ovláda naozaj jednoduchšie. A väčšia konštrukcia je cenou aj za funkcie, ktoré po prvých dňoch používania budete na čelovke RidgeMonkey VRH300X doslova milovať.

  TIP: TEST Mr. Heater Portable Buddy vs Meva Olymp – stojí za to priplatiť si?

  Pogumovaný povrch je veľmi príjemný na dotyk a má aj praktické využitie. Čelovku môžete bez problémov ovládať aj s mokrými rukami a nebude sa šmýkať. Vďaka gumenej zátke na nabíjacom konektore a utesneniu konštrukcie a všetkých tlačidiel je model VRH300X odolný voči vode aj prachu (IP64), čo sa na rybách rozhodne hodí. Veľkou výhodou konštrukcie je aj kĺb na otáčanie čelovky vo vertikálnom smere. Celkový rozsah pohybu je 90 stupňov v smere nahor/nadol, a to v 18 krokoch (rôznych polohách).

  Jednoduchý, no naozaj praktický dizajn

  Telo čelovky RidgeMonkey VRH300X má jednoduchý dizajn. Vpredu nájdete 2 svietiace elementy s LED diódami v bielej a zelenej farbe, indikátor stavu batérie (4 stupne nabitia) a 3 tlačidlá. Jedno na zobrazenie stavu batérie na boku a dve tlačidlá slúžia na zapínanie, vypínanie a zmenu režimu. Nachádzajú sa v hornej a spodnej časti čelovky, takže vôbec nezáleží na tom, ako si čelovku nasadíte na hlavu. Vždy bude tlačidlo zapnínania/vypínania na rovnakom mieste! Je to len drobnosť, ale extrémne praktická a návyková. Už sa viac nemusíte trápiť v tme s tým, ako si správne nasadiť čelovku.

  Na jednom z bokov sa nachádza nabíjací konektor. Pre nás je najväčším negatívom čelovky, a to kvôli jednoduchému dôvodu – ide o starší konektor typu microUSB. To je naozaj škoda, keďže väčšina telefónov sa dnes nabíja cez USB-C. Takto budete musieť na svoje rybačky nosiť stále druhý kábel pre čelovku. Pomocou microUSB sa však stále nabíja aj veľká časť nabíjateľných svetiel a príslušenstva, takže to neberieme až tak tragicky.

  Naopak, na čelovke RidgeMonkey VRH300X oceníte rozhodne jej popruh. Ten je vyrobený zo vzdušného materiálu, ktorý poznáte napríklad zo zadnej strany kvalitných turistických batohov. Nosenie čelovky je tak veľmi pohodlné a niekedy sa nám stalo, že sme aj zabudli, že ju máme na hlave. Z vonkajšej strany je popruh chránený voči oderu a poškodeniu umelou kožou veľmi príjemnou na dotyk. Celkovo je dojem z konštrukcie a popruhu prémiový, takže za nás veľká pochvala.

  Zelená je lepšia ako červená a prečo ľudia tak milujú čelovky RidgeMonkey

  Ako sme už spomínali, čelovka RidgeMonkey VRH300X ponúka 2 farby svetla – bielu a zelenú. Doteraz sme však boli zvyknutí na to, že druhou farbou na čelovkách bývala červená. Prečo sa RidgeMonkey rozhodlo pre zmenu na zelenú? Dôvod je jednoduchý – naše oči vnímajú zelenú farbu citlivejšie ako červenú, a teda v zelenom svetle vidíme v noci viac ako v červenom. Tým pádom nemusíme svietiť až tak intenzívnym svetlom, aby sme videli rovnako veľa detailov voľným okom. Zelené svetlo je aj jemnejšie ako biele, takže je vhodnejšie pri manipulácii s udicami v tme a menej plaší ryby pri brehu. A okrem toho láka aj menej hmyzu…

  Ovládanie je to, čo robí čelovku RidgeMonkey VRH300X výnimočnou. Už rozumieme, prečo ľudia milujú čelovky tejto značky. Po pár zapnutiach a zmenách režimu sa už nikdy nepomýlite. Jedno kliknutie zapína čelovku, ďalšie kliknutie mení intenzitu svietenia. Pre prepnutie medzi zeleným a bielym svetlom stačí tlačidlom kliknúť rýchlejšie dvakrát po sebe. Dlhšie podržanie vypne svetlo. Je to extrémne jednoduché, čo je v tomto prípade naozaj veľkou výhodou.

  K diospozícii je intenzita svetla od 50-200 lumenov, čo bohato postačí na všetky vaše rybárske aktivity. Nie, nie je to baterka určená na ukazovanie súhvezdí polovičke pri romantickej chvíľke, na to si treba kúpiť iné svetlo. Na osvetlenie pri manipulácii s prútmi, pri pohybe v tme a pri prezeraní okolia do 50 až 100 metrov je táto čelovka fakt ako stvorená.

  360 hodín výdrže na jedno nabitie?

  Pri zelenom svetle sú k dispozícii 3 intenzity, všetky pri širokom lúči svetla (osvetľuje skôr blízky priestor a okolie). Pri bielom svetle sú k dispozícii 2 úrovne svietivosti pri širokom lúči svetla (nízka a stredná) a jeden úzky lúč najsilnejšieho bieleho svetla pre svietenie do diaľky. V najslabšom režime svietenia zeleným svetlom by čelovka RidgeMonkey VRH300X mala vydržať na jedno nabitie až 360 hodín, no výrobca to udáva len ako teoretickú hodnotu nameranú pri 15°C, ktorú sa nám nepodarilo overiť v skutočnosti (nie, naozaj sme čelovku nenechali svietiť 15 dní vkuse). Zaujímavejším je údaj o výdrži na jedno nabitie pri maximálnom jase, kde výrobca udáva hodnotu až 90 hodín! V praxi to znamená, že aj veľmi aktívny rybár bude túto čelovku nabíjať len niekoľkokrát ročne.

  VRH300X

  TIP: Recenzia RidgeMonkey Vault C-Smart Wireless 42150mAh Camo

  Na nabíjanie slúži už spomínaný microUSB konektor na boku čelovky. Výrobca do balenia samozrejme pribalil aj kratší nabíjací kábel, no microUSB kábel nájdete doma určite aj vy. Podľa návodu sa odporúča čelovku nabíjať len po úplnom vybití, v rozmedzí teplôt 5 – 35°C a len na nabíjačkách s napätím do 5V! Ak si integrovanú batériu nechcete odrovnať hneď pri prvom nabíjaní, tak prosím túto čelovku nenabíjajte na „SuperCharge“, „FastCharge“, „QuickCharge“ ani inej ultra-modernej nabíjačke. Odporúčame skôr USB konektor v počítači alebo notebooku, ktorý by mal čelovku RidgeMonkey VRH300X nabiť do 4-5 hodín.

  Hodnotenie RidgeMonkey VRH300X

  A čo dodať na záver? Už po pár dňoch používania sme zistili, že čelovka RidgeMonkey VRH300X je naozaj priam stvorená pre rybárov. Ponúka úplne všetko, čo by ste mohli od „rybárskej“ čelovky chcieť – je pohodlná na nosenie, má naozaj jednoduché ovládanie, rôzne režimy svietenia a perfektnú výdrž. Nebiť staršieho nabíjacieho konektora (microUSB), tak by sme jej mohli vytknúť naozaj len o trochu väčšie rozmery. Tie však vôbec nie sú problém, ba naopak, vďaka nim sa s čelovkou jednoduchšie manipuluje. A vďaka väčším rozmerom sa baterka zmestila priamo do konštrukcie čelovky a nie je upevnená vzadu na popruhu ako v prípade lepších športových čeloviek.

  Čelovka RidgeMonkey VRH300X

  Pri kúpe čelovky treba myslieť aj na to, že si ju nekupujete na pár mesiacov. Kvalitná čelovka vám bude slúžiť niekoľko rokov a dovolíme si povedať, že sa práve za čelovku oplatí priplatiť viac peňazí. Všetci vieme, že ju môžete používať nielen na rybách, ale aj pri turistike, opravách v domácnosti, či bežných nočných prechádzkach. RidgeMonkey VRH300X vás ani v jednej z týchto situácii nesklame, a tak sa nebojíme povedať, že ide o naozaj jednu z najlepších rybárskych čeloviek, aké si dnes môžete kúpiť. A stojí za každé jedno euro, ktoré do jej kúpy investujete, tomu verte!

  RidgeMonkey VRH300X si môžete kúpiť v eshope Rybarske.sk.

  Technické špecifikácie – RidgeMonkey VRH300X:

  • Triple High LED – jedna zelená LED, 2x biela LED dióda,
  • svietivosť 50 – 200 lumenov,
  • IP64 – odolnosť voči vode aj prachu,
  • microUSB nabíjanie, doba nabíjania 4-5 hodín,
  • integrovaná batéria s kapacitou 2000 mAh a výdržou 90 – 360 hodín (v závislosti od režimu svietenia),
  • 18 vertikálnych polôh (90 stupňový polomer otáčania),
  • rozmery: 44 x 65 x 52 mm (bez popruhu),
  • dĺžka popruhu: 55 – 65 cm,
  • hmotnosť s popruhom: 130 gramov.
 • TEST: Mr. Heater Portable Buddy vs Meva Olymp – stojí za to priplatiť si?

  Rybačka v chladnejšom počasí má svoje čaro – aktivita rýb zvykne byť oveľa väčšia, no daňou za to je nutnosť lepšie sa obliecť. Alebo si zabezpečiť teplo v bivaku či na lovnom mieste inak – napríklad plynovým ohrievačom. My sme na test získali dva plynové ohrievače, ktoré majú veľmi podobné parametre, ale rozdielnu cenovku. Oplatí sa priplatiť si za Mr. Heater Portable Buddy alebo vám na ryby vystačí aj Meva Olymp? To sa dozviete v našom teste nižšie.

  Mr. Heater Portable Buddy – rokmi osvedčená voľba rybárov

  Ohrievače Mr. Heater rybárom netreba veľmi predstavovať. Vo svojej kategórii patria medzi špičku a už niekoľko rokov ohrievajú bivaky rybárov loviacich v nižších teplotách. Na trhu existuje viacero verzií ohrievačov Mr. Heater a my sme na test získali model s označením Mr. Heater Portable Buddy. Ako už z názvu vyplýva, ide o „portable“, teda prenosný ohrievač, ktorý má najmä veľmi prijateľné rozmery. Aj napriek menším rozmerom ale prináša perfektné parametre. Dokáže vykúriť priestor až do veľkosti 21 m³, takže pokojne zvládne ohriať aj naozaj veľký bivak alebo menší karavan.

  Jeho veľkou výhodou sú prepracované vlastnosti, ktoré Mr. Heater prináša na trh už viac ako 20 rokov. Ohrievač Portable Buddy ponúka ODS senzor pre vypnutie v prípade nízkeho stavu kyslíka a taktiež aj TOS senzor proti prevráteniu. Oba senzory sú veľmi praktické a dokážu v prípade nešťastnej udalosti zabrániť tomu, aby váš bivak začal horieť alebo by ste sa v ňom zadusili. Tieto veci netreba podceňovať a mali by byť pri vašom rozhodovaní veľmi podstatné.

  Kartuša alebo 2 kg plynová bomba

  Keďže ide o plynový ohrievač, Mr.Heater Portable Buddy využíva ako zdroj plynovú kartušu s objemom 450 g propán-butánu. Konkrétne to je kartuša so závitom (KP02007), ktorá sa dá kúpiť za približne 8,50 EUR. Jedna takáto kartuša vám pri bežnom používaní vydrží na 6 hodín. Cenovo výhodnejším riešením je pripojenie na 2 kg plynovú bombu, na čo budete potrebovať dokúpiť hadicu s redukciou. Takáto plynová bomba (nerátajúc zálohu za samotnú bombu) stojí bežne okolo 6-7 EUR a ponúka viac ako 4-násobok objemu. Dokáže vás tak ohriať aj na niekoľkodňovej rybačke.

  Čo sa kúrenia týka, Mr. Heater Portable Buddy dokáže vyvinúť maximálny vyžarovací výkon až 2,63 kW – teda porovnateľne s malou pieckou na tuhé palivo. My sme ohrievač samozrejme aj vyskúšali a náš testovací bivak (Titan Hide XL) dokázal vyhriať za približne 2-3 minúty. Vďaka svojim malým rozmerom (20,5 x 35,5 x 37 cm) nezaberá ohrivač v bivaku veľa miesta. Treba však myslieť na to, že kovová konštrukcia ohrievača je horúca a do jej okolia nemôžete uložiť žiadne veci. Je vhodné ho tak umiestniť napríklad pod stôl alebo ku vchodu, odkiaľ dokáže pekne vykúriť celý bivak.

  Hodnotenie | Mr. Heater Portable Buddy

  Toto nemá byť komplexná recenzia ohrievača Mr. Heater Portable Buddy. Tú sme pre vás už napísali. Aj napriek tomu by sme ale radi v pár vetách zhrnuli naše dojmy z tohto produktu. Ide o dôkladne premyslené a perfektne spracované zariadenie, ktorému nie je čo vytknúť. Boli sme naozaj prekvapení jednak kvalitou spracovania, ale aj rozmermi ohrievača. V rybárskej výbave zaberie rovnako veľa miesta ako malá rybárska taška alebo vedro s kŕmením, pričom ponúka rybárom perfektný komfort. Ovládanie je naozaj jednoduché a zvládne ho každý. Za nás 10/10 bodov.

  Mr. Heater Portable Buddy kúpite v e-shope Rybarske.sk!

  Technické parametre: 

  • rozmery: 20,5 x 35,5 x 37 cm,
  • hmotnosť: 4 kg,
  • európsky certifikát CE 651832,
  • ODS senzor nízkeho stavu kyslíka (s automatickým vypnutím),
  • TOS senzor proti prevráteniu (s automatickým vypnutím),
  • vyžarovací výkon 2,63 kW,
  • zdroj: plyn, kartuša so závitom (KP02007) alebo 2 kg plynová fľaša.

  Meva Olymp – lacnejšia alternatíva

  Druhým z dvojice testovaných ohrievačov je Meva Olymp. Už na prvý pohľad je jasné, kde sa Meva pri výrobe inšpirovala. Tvarmi a dizajnom sú si tieto dva spomínané ohrievače veľmi podobné. Meva však má väčšie rozmery – 34 x 19,5 x 39,5 cm a je aj o niečo ťažšia – 4,1 kg. Nemôžeme si pomôcť, ale šetrenie je viditeľné aj na spracovaní – občas nájdete zbytočnú fugu medzi plechovými dielmi, či nedostatok na plastoch. V používaní ohrievača vám to brániť nebude, ale estetický dojem je horší. Navyše, ak sú pre vás podstatné prepravné rozmery a hmotnosť, tu Meva Olymp v porovnaní s Mr. Heater Portable Buddy prehráva.

  Funkčne ide ale o takmer totožné riešenie. Meva Olymp je rovnako poháňaná plynovou kartušou so závitom KP02007/KP02006, má rovnako piezoelektrické zapaľovanie a tiež má kovovú ochrannú konštrukciu. Výkonovo je ale – aj napriek väčším rozmerom – horšia ako Mr. Heater. Maximálny vyžarovací výkon je 2 kW, avšak spotreba plynu je rovnaká. Nižšia je tak aj celková efektivita spaľovania plynu. Aj Meva si cení bezpečnosť, a tak pridala do ohrievača Olymp OXI-STOP poistku, ktorá sleduje úroveň spalín a pri vysokej koncentrácii CO2 vypne ohrievanie.

  Nižšia cena, ale aj menšie nedostatky

  Pri testovaní ohrievača Meva Olymp sme natrafili na niekoľko nedostatkov. Spočiatku sme mali problém prísť na to, ako ohrievač zapnúť. Piezo-eletrické zapaľovanie nefungovalo rovnako ako v prípade Mr. Heatera, ale po chvíľke skúšania sme na to prišli. V prípade, že máte v bivaku veľkú zimu a teplota atakuje nulovú hodnotu, budete nižší výkon ohrievača cítiť. Predsalen výkon Meva Olymp-u je o 27% menší, takže logicky trvá aj dlhšie, kým sa bivak ohreje. V našom prípade to bolo asi 4-5 minút. Hoci výrobca na webe neuvádza poistku proti prevráteniu, v návode sa informácia o nej nachádza a reálne aj funguje. Napriek pár nedostatkom má ale Meva Olymp jednu veľkú výhodu. Svoju cenovku, ktorá je o dosť nižšia ako v prípade ohrievača Mr. Heater. Či vám za to väčšie rozmery a chýbajúce funkcie stoja, musíte zhodnotiť vy. V našom hodnotení dostáva tento ohrievač 7 bodov z 10.

  Ohrievač Meva Olymp môžete kúpiť na Rybarske.sk!

  Technické parametre: 

  • rozmery: 34 x 19,5 x 39,5 cm,
  • hmotnosť: 4,1 kg,
  • OXI-STOP senzor CO2 (s automatickým vypnutím), poistka proti prevráteniu,
  • vyžarovací výkon 2 kW,
  • zdroj: plyn, kartuša so závitom (KP02007/KP02006).

  POROVNANIE: Oplatí sa priplatiť si?

  Ak máme byť úprimní, tak áno. V prípade ohrievača si nekupujete len zapaľovanie a keramickú vložku, ktorá vás ohrieva. Kupujete si bezpečnosť a jednoduchosť používania, ktorú vám Mr. Heater Portable Buddy vie zaručiť. Nehovoríme, že Meva Olymp je zlý produkt – rozhodne má čo ponúknuť. Hľadáte ohrievač na kratšie rybačky? Pokojne si kúpte Mevu. Ak ale hľadáte praktické riešenie na niekoľkodňové rybačky, investujte do Mr. Heater Portable Buddy. Verte nám, oceníte jeho menšie rozmery, väčšiu efektivitu a jeho kúpou nebudete sklamaní. Predsalen, nekupujete si produkt na jednu sezónu, ale na niekoľko rokov.

  Na záver by sme radi pripomenuli, že bezpečnosť pri používaní akýchkoľvek ohrievačov je prvoradá a je na ňu nutné myslieť v každom momente. Preto vždy dbajte na to, aby bol do bivaku zabezpečený prívod čerstvého vzduchu a aby v blízkosti ohrievača neboli žiadne horľavé predmety! 

 • Háčiky PB Products Super Strong Aligner

  Náš čitateľ Tomáš Urban pre vás napísal recenziu na ďalší z rybárskych produktov, ktoré používa na svojich rybárskych výpravách. Tentokrát nám napísal, ako je spokojný (či nespokojný) s háčikmi PB Products, ktoré si vybral na svoje tohtoročné rybárske výpravy. Prečítajte si, aké plusy a mínusy na týchto háčikoch našiel počas používania!

  Háčiky od PB Products

  Už nejaký ten čas používám háčiky od značky PB products – model Super Strong Aligner. Napriek malej veľkosti držia pevne. Zatiaľ sa mi ani raz nestalo, že by sa mi zlomili, aj keď som chytal v prekážkách. Ryby sa mi pekne pichli po zábere a papulu nemali roztrhnutú. Používam dva rôzne tipy háčikov na rôznych koncových montážach. Používám ich na zig rig, Ronnie rig, D rig a klasickú boiliesovú montáž. Pri každej montáži sú ryby pekne pichnuté v papuli. Veľkou výhodou háčikov je, že v balení majú ako keby vlastné držiaky. Tým pádom sa nemusím báť, že sa mi otupia. Čiže za mňa sú to top háčiky.

  Plusy:

  • Balenie, nemusim sa báť že sa mi pichnu do prsta.

  Mínusy:

  • Ťažšie sa vyberajú z balenia.

  Tomášovi ďakujeme za recenziu a tešíme sa aj na recenzie od vás, našich čitateľov. Ak aj vy chcete pridať recenziu a získať za ňu zľavu na nákup v e-shope Rybárske.sk, prečítajte si podmienky na stránke Spolupráca.

  Chcete si kúpiť nové háčiky? Pozrite si ponuku e-shopu Rybarske.sk!

 • 9.2

  JRC Radar XTX – sada signalizátorov (3+1)

  Keď som sa dozvedel, že značka JRC (moja srdcovka) prinesie na pulty predajní nové signalizátory s označením JRC Radar XTX bol som nadšený. Tento model vychádza zo starého dobrého typu JRC DS3, ktoré vlastním cca 7 rokov. Začiatkom jari som ich mal doma a povedal som si, že tento test bude trvať pár mesiacov, aby som ich vedel porovnať so starým modelom, ktorý som ja osobne považoval za dokonalý. Nikdy ma nesklamali a prežili si toho ozaj veľa. Tak poďme pekne po poriadku.

  Staré versus nové – ktoré sú lepšie?

  XTX ako keby DS3 vypadli z oka! Jednoducho vyzerajú (až na pár mini detailov) rovnako. Uloženie tlačidiel, umiestnenie jack konektoru, ledka na zadnej časti signalizátora tzv.maják, proste je to takmer to isté. Použitý plast sa mi zdá iný, ale nedokážem posúdiť či je lepši či horší, proste sa mi len zdá iný! Možno to bude tým, že starý model mal na zadnej strane hrdý nápis „Made in EU“ (pozn. vyrábala ich značka Flajzar pre JRC!!!) a nový model tam už má klasiku „Made in China“. Tým, že ich robil Flajzar, tak záručný aj pozáručný servis bol u nich, čo bolo super. Pred pár rokmi spolupráca ale skončila a dnes, keď ich kontaktujete, že by ste potrebovali niečo na DS3, tak sa s vami ani baviť nebudú.

  Ďalšou výhodou bola kompatibilita s Flajzar výrobkami, napr. pohybové čidlo alf2 sa dalo spárovať s odposluchom zo sady DS3, ale už s novým z XTXčka to nejde! Kontaktoval som ľudí od JRC, či majú v pláne do budúcna vyrobiť vlastné pohybové čidlo, ale momentálne to v pláne nie je. Ďalším, tentokrát už pomerne väčším, rozdielom je dosah odposluchu. DS3 uvádzal dosah 1000 m a verte či nie, tej vzdialenosti sa min. približoval aj keď som to presne nikdy nemal možnosť zmerať.

  Dosah a výdrž batérií

  Pri JRC Radar XTX najskôr uvádzali na UK stránkach tiež dosah 1000 m, neskôr to ale upravili na 150 m. To som už otestoval a bol som určite ďalej ako 150 m od prútov a signál som stále mal. Všetko samozrejme závisí od terénu a stavu batérii. Mimochodom, tam tiež žiadne zmeny nenastali. V signalizátoroch sú 2 ks LR1 a v odposluchu 2 ks AAA batérií. Čo sa týka výdrže, tam už malý rozdiel je. V DS3ke som menil batérie v odposluchu snáď len 2x za tie roky a v XTX som ich po pol roku musel vymeniť. V signalizátoroch sú zatiaľ pôvodné. Na slabé batérie Vás upozorní ako odposluch, tak aj signalizátor.

  TIP: Recenzia JRC Radar DR 2+1 signalizátory s príposluchom

  Balenie a funkcie

  Sada JRC Radar XTX 3+1 Vám dorazí v plastovom prepravnom kufríku. K tejto sade si viete dopárovať ďalšie 3 signalizátory, lebo odposluch dokáže rozoznať až 6 signalizátorov! Veľkým plusom je, že na každom signalizátore môžete mať nastavenú inú farbu LED diódy (na výber máte 6 farieb) a iný tón a odposluch to rozozná a svietiť bude rovnaká farba ako na signalizátore a tak isto aj tón bude rovnaký. Ja túto funkciu využívam naplno. Manželka má iné tóny a farby a ja tiež. Odposluch nám to všetko rozozná, takže každý reaguje len na tie svoje signalizátory.

  Keď už spomínam nastavenia, tak sa im povenujme. Ako na väčšine sád, aj tu máte možnosť plynulej regulácii tónov (intenzita tónu sa mení aj podľa toho, či mate jazdu alebo padák), citlivosti (od 1,5cm až po cca 15cm) a hlasitosti (je možnosť úplného vypnutia zvuku). Čo už sady z nižšej cenovej relácie nedokážu, je nastavenie svietivosti LED pásu, ktorý Vám signalizuje, či máte „jazdu“ alebo „padák“(LED ostane svietiť po zábere 20 s). Po stlačení tlačidla, ktorým signalizátor zapínate, sa Vám na 30s rozbliká LED a vy si môžete nasadiť swinger a „doštelovať“ všetko bez toho, aby ste ostatných rybárov otravovali Vašim pípaním.

  Maják, ktorý pomôže pri vyvážaní

  Zo spodu na ľavej strane tela signalizátora sa nachádza tzv. funkčné tlačidlo. Ním si viete nastaviť farbu, svietivosť LED, ale aj zapnúť „maják“. Ide o vysoko svietivú LED diódu umiestnenú na zadnej časti. Po zapnutí funkcie maják dióda bliká a poslúži Vám pri ďalekých vyvážkach, aby ste sa vedeli vrátiť na správny flek. Na odposluchu si môžete nastaviť jedine hlasitosť (možnosť zapnutia vybrácie), ale ako som vyššie spomenul, odposluch reaguje na každý signalizátor zvlášť  – aký tón a farbu si nastavíte na signalizátore, taký bude mať aj na odposluchu. Styčná plocha, kam ukladáte prút, je vystlaná gumou, takže Vám po nej prút nelieta, ale dobre drží na svojom mieste, čomu pomáhajú aj pomerne dlhé „uši“.

  Záverečné hodnotenie | JRC Radar XTX

  Ako teda hodnotím nové JRC Radar XTX? Nemôžem im dať známku 10, lebo oproti svojmu predchodcovi predsa len v niektorých detailoch zaostávajú a nové nie je vlastne nič, no aj napriek tomu som sa nakoniec rozhodol posunúť svoje starunké DS3 a nahradil ich XTXčkami. To asi hovorí za všetko 😉

  Signalizátory s odposluchom JRC Radar XTX si môžete kúpiť v obchode Rybárske.sk.

  Základné parametre:

  • Vyhodnotenie spätného záberu
  • Regulácia hlasitosti, tónu a citlivosti
  • Možnosť nastavenia farby led
  • Možnosť nastavenia jasu led
  • Funkcia MUTE
  • Funkcia maják
  • Konektor pre pripojenie swingru
  • Napájanie 2x LR1

  Základné parametre odposluchu:

  • Vyhodnotenie spätného záberu
  • Multifarebná signalizácia
  • Funkcia vybrovania
  • Dosah 150 m
  • Napájanie 2x AAA batérie

RidgeMonkey VRH300X – najlepšia rybárska čelovka?

Ak sa dnes opýtate rybárov, akú čelovku si máte kúpiť na svoje rybárske výpravy, existuje vysoká pravdepodobnosť, že odpoveďou bude RidgeMonkey VRH300. Tá bola doteraz v rybárskej komunite naozaj extrémne populárnou, a to najmä vďaka dlhej výdrži a jednoduchému ovládaniu. RidgeMonkey si uvedomuje, aký silný „marketing“ tento model má, a preto bude mať nová verzia s označením RidgeMonkey VRH300X naozaj ťažkú úlohu. Musí presvedčiť trh, že si titul „Najlepšia čelovka pre rybárov“ naozaj zaslúži. Je model VRH300X naozaj lepší ako iné? Budeme túto čelovku odporúčať potenciálnym záujemcom ako to najlepšie, čo si dnes môžu kúpiť? Na tieto otázky sa vám pokúsime odpovedať v recenzii, ktorú ste práve začali čítať.

RidgeMonkey VRH300X

Pogumované telo odolné voči vode

Úprimne? Čelovka RidgeMonkey VRH300X vás pri prvom pohľade prekvapí svojou konštrukciou. Niekoho však možno nepríjemne. V porovnaní so športovými (lacnejšími) čelovkami je konštrukcia mohutnejšia a čelovka po založení značne „trčí z hlavy“. Na niekoho to môže pôsobiť ako negatívum, no ak si na väčšie rozmery zvyknete, neskôr oceníte, že sa vďaka nim čelovka ovláda naozaj jednoduchšie. A väčšia konštrukcia je cenou aj za funkcie, ktoré po prvých dňoch používania budete na čelovke RidgeMonkey VRH300X doslova milovať.

TIP: TEST Mr. Heater Portable Buddy vs Meva Olymp – stojí za to priplatiť si?

Pogumovaný povrch je veľmi príjemný na dotyk a má aj praktické využitie. Čelovku môžete bez problémov ovládať aj s mokrými rukami a nebude sa šmýkať. Vďaka gumenej zátke na nabíjacom konektore a utesneniu konštrukcie a všetkých tlačidiel je model VRH300X odolný voči vode aj prachu (IP64), čo sa na rybách rozhodne hodí. Veľkou výhodou konštrukcie je aj kĺb na otáčanie čelovky vo vertikálnom smere. Celkový rozsah pohybu je 90 stupňov v smere nahor/nadol, a to v 18 krokoch (rôznych polohách).

Jednoduchý, no naozaj praktický dizajn

Telo čelovky RidgeMonkey VRH300X má jednoduchý dizajn. Vpredu nájdete 2 svietiace elementy s LED diódami v bielej a zelenej farbe, indikátor stavu batérie (4 stupne nabitia) a 3 tlačidlá. Jedno na zobrazenie stavu batérie na boku a dve tlačidlá slúžia na zapínanie, vypínanie a zmenu režimu. Nachádzajú sa v hornej a spodnej časti čelovky, takže vôbec nezáleží na tom, ako si čelovku nasadíte na hlavu. Vždy bude tlačidlo zapnínania/vypínania na rovnakom mieste! Je to len drobnosť, ale extrémne praktická a návyková. Už sa viac nemusíte trápiť v tme s tým, ako si správne nasadiť čelovku.

Na jednom z bokov sa nachádza nabíjací konektor. Pre nás je najväčším negatívom čelovky, a to kvôli jednoduchému dôvodu – ide o starší konektor typu microUSB. To je naozaj škoda, keďže väčšina telefónov sa dnes nabíja cez USB-C. Takto budete musieť na svoje rybačky nosiť stále druhý kábel pre čelovku. Pomocou microUSB sa však stále nabíja aj veľká časť nabíjateľných svetiel a príslušenstva, takže to neberieme až tak tragicky.

Naopak, na čelovke RidgeMonkey VRH300X oceníte rozhodne jej popruh. Ten je vyrobený zo vzdušného materiálu, ktorý poznáte napríklad zo zadnej strany kvalitných turistických batohov. Nosenie čelovky je tak veľmi pohodlné a niekedy sa nám stalo, že sme aj zabudli, že ju máme na hlave. Z vonkajšej strany je popruh chránený voči oderu a poškodeniu umelou kožou veľmi príjemnou na dotyk. Celkovo je dojem z konštrukcie a popruhu prémiový, takže za nás veľká pochvala.

Zelená je lepšia ako červená a prečo ľudia tak milujú čelovky RidgeMonkey

Ako sme už spomínali, čelovka RidgeMonkey VRH300X ponúka 2 farby svetla – bielu a zelenú. Doteraz sme však boli zvyknutí na to, že druhou farbou na čelovkách bývala červená. Prečo sa RidgeMonkey rozhodlo pre zmenu na zelenú? Dôvod je jednoduchý – naše oči vnímajú zelenú farbu citlivejšie ako červenú, a teda v zelenom svetle vidíme v noci viac ako v červenom. Tým pádom nemusíme svietiť až tak intenzívnym svetlom, aby sme videli rovnako veľa detailov voľným okom. Zelené svetlo je aj jemnejšie ako biele, takže je vhodnejšie pri manipulácii s udicami v tme a menej plaší ryby pri brehu. A okrem toho láka aj menej hmyzu…

Ovládanie je to, čo robí čelovku RidgeMonkey VRH300X výnimočnou. Už rozumieme, prečo ľudia milujú čelovky tejto značky. Po pár zapnutiach a zmenách režimu sa už nikdy nepomýlite. Jedno kliknutie zapína čelovku, ďalšie kliknutie mení intenzitu svietenia. Pre prepnutie medzi zeleným a bielym svetlom stačí tlačidlom kliknúť rýchlejšie dvakrát po sebe. Dlhšie podržanie vypne svetlo. Je to extrémne jednoduché, čo je v tomto prípade naozaj veľkou výhodou.

K diospozícii je intenzita svetla od 50-200 lumenov, čo bohato postačí na všetky vaše rybárske aktivity. Nie, nie je to baterka určená na ukazovanie súhvezdí polovičke pri romantickej chvíľke, na to si treba kúpiť iné svetlo. Na osvetlenie pri manipulácii s prútmi, pri pohybe v tme a pri prezeraní okolia do 50 až 100 metrov je táto čelovka fakt ako stvorená.

360 hodín výdrže na jedno nabitie?

Pri zelenom svetle sú k dispozícii 3 intenzity, všetky pri širokom lúči svetla (osvetľuje skôr blízky priestor a okolie). Pri bielom svetle sú k dispozícii 2 úrovne svietivosti pri širokom lúči svetla (nízka a stredná) a jeden úzky lúč najsilnejšieho bieleho svetla pre svietenie do diaľky. V najslabšom režime svietenia zeleným svetlom by čelovka RidgeMonkey VRH300X mala vydržať na jedno nabitie až 360 hodín, no výrobca to udáva len ako teoretickú hodnotu nameranú pri 15°C, ktorú sa nám nepodarilo overiť v skutočnosti (nie, naozaj sme čelovku nenechali svietiť 15 dní vkuse). Zaujímavejším je údaj o výdrži na jedno nabitie pri maximálnom jase, kde výrobca udáva hodnotu až 90 hodín! V praxi to znamená, že aj veľmi aktívny rybár bude túto čelovku nabíjať len niekoľkokrát ročne.

VRH300X

TIP: Recenzia RidgeMonkey Vault C-Smart Wireless 42150mAh Camo

Na nabíjanie slúži už spomínaný microUSB konektor na boku čelovky. Výrobca do balenia samozrejme pribalil aj kratší nabíjací kábel, no microUSB kábel nájdete doma určite aj vy. Podľa návodu sa odporúča čelovku nabíjať len po úplnom vybití, v rozmedzí teplôt 5 – 35°C a len na nabíjačkách s napätím do 5V! Ak si integrovanú batériu nechcete odrovnať hneď pri prvom nabíjaní, tak prosím túto čelovku nenabíjajte na „SuperCharge“, „FastCharge“, „QuickCharge“ ani inej ultra-modernej nabíjačke. Odporúčame skôr USB konektor v počítači alebo notebooku, ktorý by mal čelovku RidgeMonkey VRH300X nabiť do 4-5 hodín.

Hodnotenie RidgeMonkey VRH300X

A čo dodať na záver? Už po pár dňoch používania sme zistili, že čelovka RidgeMonkey VRH300X je naozaj priam stvorená pre rybárov. Ponúka úplne všetko, čo by ste mohli od „rybárskej“ čelovky chcieť – je pohodlná na nosenie, má naozaj jednoduché ovládanie, rôzne režimy svietenia a perfektnú výdrž. Nebiť staršieho nabíjacieho konektora (microUSB), tak by sme jej mohli vytknúť naozaj len o trochu väčšie rozmery. Tie však vôbec nie sú problém, ba naopak, vďaka nim sa s čelovkou jednoduchšie manipuluje. A vďaka väčším rozmerom sa baterka zmestila priamo do konštrukcie čelovky a nie je upevnená vzadu na popruhu ako v prípade lepších športových čeloviek.

Čelovka RidgeMonkey VRH300X

Pri kúpe čelovky treba myslieť aj na to, že si ju nekupujete na pár mesiacov. Kvalitná čelovka vám bude slúžiť niekoľko rokov a dovolíme si povedať, že sa práve za čelovku oplatí priplatiť viac peňazí. Všetci vieme, že ju môžete používať nielen na rybách, ale aj pri turistike, opravách v domácnosti, či bežných nočných prechádzkach. RidgeMonkey VRH300X vás ani v jednej z týchto situácii nesklame, a tak sa nebojíme povedať, že ide o naozaj jednu z najlepších rybárskych čeloviek, aké si dnes môžete kúpiť. A stojí za každé jedno euro, ktoré do jej kúpy investujete, tomu verte!

RidgeMonkey VRH300X si môžete kúpiť v eshope Rybarske.sk.

Technické špecifikácie – RidgeMonkey VRH300X:

 • Triple High LED – jedna zelená LED, 2x biela LED dióda,
 • svietivosť 50 – 200 lumenov,
 • IP64 – odolnosť voči vode aj prachu,
 • microUSB nabíjanie, doba nabíjania 4-5 hodín,
 • integrovaná batéria s kapacitou 2000 mAh a výdržou 90 – 360 hodín (v závislosti od režimu svietenia),
 • 18 vertikálnych polôh (90 stupňový polomer otáčania),
 • rozmery: 44 x 65 x 52 mm (bez popruhu),
 • dĺžka popruhu: 55 – 65 cm,
 • hmotnosť s popruhom: 130 gramov.

TEST: Mr. Heater Portable Buddy vs Meva Olymp – stojí za to priplatiť si?

Rybačka v chladnejšom počasí má svoje čaro – aktivita rýb zvykne byť oveľa väčšia, no daňou za to je nutnosť lepšie sa obliecť. Alebo si zabezpečiť teplo v bivaku či na lovnom mieste inak – napríklad plynovým ohrievačom. My sme na test získali dva plynové ohrievače, ktoré majú veľmi podobné parametre, ale rozdielnu cenovku. Oplatí sa priplatiť si za Mr. Heater Portable Buddy alebo vám na ryby vystačí aj Meva Olymp? To sa dozviete v našom teste nižšie.

Mr. Heater Portable Buddy – rokmi osvedčená voľba rybárov

Ohrievače Mr. Heater rybárom netreba veľmi predstavovať. Vo svojej kategórii patria medzi špičku a už niekoľko rokov ohrievajú bivaky rybárov loviacich v nižších teplotách. Na trhu existuje viacero verzií ohrievačov Mr. Heater a my sme na test získali model s označením Mr. Heater Portable Buddy. Ako už z názvu vyplýva, ide o „portable“, teda prenosný ohrievač, ktorý má najmä veľmi prijateľné rozmery. Aj napriek menším rozmerom ale prináša perfektné parametre. Dokáže vykúriť priestor až do veľkosti 21 m³, takže pokojne zvládne ohriať aj naozaj veľký bivak alebo menší karavan.

Jeho veľkou výhodou sú prepracované vlastnosti, ktoré Mr. Heater prináša na trh už viac ako 20 rokov. Ohrievač Portable Buddy ponúka ODS senzor pre vypnutie v prípade nízkeho stavu kyslíka a taktiež aj TOS senzor proti prevráteniu. Oba senzory sú veľmi praktické a dokážu v prípade nešťastnej udalosti zabrániť tomu, aby váš bivak začal horieť alebo by ste sa v ňom zadusili. Tieto veci netreba podceňovať a mali by byť pri vašom rozhodovaní veľmi podstatné.

Kartuša alebo 2 kg plynová bomba

Keďže ide o plynový ohrievač, Mr.Heater Portable Buddy využíva ako zdroj plynovú kartušu s objemom 450 g propán-butánu. Konkrétne to je kartuša so závitom (KP02007), ktorá sa dá kúpiť za približne 8,50 EUR. Jedna takáto kartuša vám pri bežnom používaní vydrží na 6 hodín. Cenovo výhodnejším riešením je pripojenie na 2 kg plynovú bombu, na čo budete potrebovať dokúpiť hadicu s redukciou. Takáto plynová bomba (nerátajúc zálohu za samotnú bombu) stojí bežne okolo 6-7 EUR a ponúka viac ako 4-násobok objemu. Dokáže vás tak ohriať aj na niekoľkodňovej rybačke.

Čo sa kúrenia týka, Mr. Heater Portable Buddy dokáže vyvinúť maximálny vyžarovací výkon až 2,63 kW – teda porovnateľne s malou pieckou na tuhé palivo. My sme ohrievač samozrejme aj vyskúšali a náš testovací bivak (Titan Hide XL) dokázal vyhriať za približne 2-3 minúty. Vďaka svojim malým rozmerom (20,5 x 35,5 x 37 cm) nezaberá ohrivač v bivaku veľa miesta. Treba však myslieť na to, že kovová konštrukcia ohrievača je horúca a do jej okolia nemôžete uložiť žiadne veci. Je vhodné ho tak umiestniť napríklad pod stôl alebo ku vchodu, odkiaľ dokáže pekne vykúriť celý bivak.

Hodnotenie | Mr. Heater Portable Buddy

Toto nemá byť komplexná recenzia ohrievača Mr. Heater Portable Buddy. Tú sme pre vás už napísali. Aj napriek tomu by sme ale radi v pár vetách zhrnuli naše dojmy z tohto produktu. Ide o dôkladne premyslené a perfektne spracované zariadenie, ktorému nie je čo vytknúť. Boli sme naozaj prekvapení jednak kvalitou spracovania, ale aj rozmermi ohrievača. V rybárskej výbave zaberie rovnako veľa miesta ako malá rybárska taška alebo vedro s kŕmením, pričom ponúka rybárom perfektný komfort. Ovládanie je naozaj jednoduché a zvládne ho každý. Za nás 10/10 bodov.

Mr. Heater Portable Buddy kúpite v e-shope Rybarske.sk!

Technické parametre: 

 • rozmery: 20,5 x 35,5 x 37 cm,
 • hmotnosť: 4 kg,
 • európsky certifikát CE 651832,
 • ODS senzor nízkeho stavu kyslíka (s automatickým vypnutím),
 • TOS senzor proti prevráteniu (s automatickým vypnutím),
 • vyžarovací výkon 2,63 kW,
 • zdroj: plyn, kartuša so závitom (KP02007) alebo 2 kg plynová fľaša.

Meva Olymp – lacnejšia alternatíva

Druhým z dvojice testovaných ohrievačov je Meva Olymp. Už na prvý pohľad je jasné, kde sa Meva pri výrobe inšpirovala. Tvarmi a dizajnom sú si tieto dva spomínané ohrievače veľmi podobné. Meva však má väčšie rozmery – 34 x 19,5 x 39,5 cm a je aj o niečo ťažšia – 4,1 kg. Nemôžeme si pomôcť, ale šetrenie je viditeľné aj na spracovaní – občas nájdete zbytočnú fugu medzi plechovými dielmi, či nedostatok na plastoch. V používaní ohrievača vám to brániť nebude, ale estetický dojem je horší. Navyše, ak sú pre vás podstatné prepravné rozmery a hmotnosť, tu Meva Olymp v porovnaní s Mr. Heater Portable Buddy prehráva.

Funkčne ide ale o takmer totožné riešenie. Meva Olymp je rovnako poháňaná plynovou kartušou so závitom KP02007/KP02006, má rovnako piezoelektrické zapaľovanie a tiež má kovovú ochrannú konštrukciu. Výkonovo je ale – aj napriek väčším rozmerom – horšia ako Mr. Heater. Maximálny vyžarovací výkon je 2 kW, avšak spotreba plynu je rovnaká. Nižšia je tak aj celková efektivita spaľovania plynu. Aj Meva si cení bezpečnosť, a tak pridala do ohrievača Olymp OXI-STOP poistku, ktorá sleduje úroveň spalín a pri vysokej koncentrácii CO2 vypne ohrievanie.

Nižšia cena, ale aj menšie nedostatky

Pri testovaní ohrievača Meva Olymp sme natrafili na niekoľko nedostatkov. Spočiatku sme mali problém prísť na to, ako ohrievač zapnúť. Piezo-eletrické zapaľovanie nefungovalo rovnako ako v prípade Mr. Heatera, ale po chvíľke skúšania sme na to prišli. V prípade, že máte v bivaku veľkú zimu a teplota atakuje nulovú hodnotu, budete nižší výkon ohrievača cítiť. Predsalen výkon Meva Olymp-u je o 27% menší, takže logicky trvá aj dlhšie, kým sa bivak ohreje. V našom prípade to bolo asi 4-5 minút. Hoci výrobca na webe neuvádza poistku proti prevráteniu, v návode sa informácia o nej nachádza a reálne aj funguje. Napriek pár nedostatkom má ale Meva Olymp jednu veľkú výhodu. Svoju cenovku, ktorá je o dosť nižšia ako v prípade ohrievača Mr. Heater. Či vám za to väčšie rozmery a chýbajúce funkcie stoja, musíte zhodnotiť vy. V našom hodnotení dostáva tento ohrievač 7 bodov z 10.

Ohrievač Meva Olymp môžete kúpiť na Rybarske.sk!

Technické parametre: 

 • rozmery: 34 x 19,5 x 39,5 cm,
 • hmotnosť: 4,1 kg,
 • OXI-STOP senzor CO2 (s automatickým vypnutím), poistka proti prevráteniu,
 • vyžarovací výkon 2 kW,
 • zdroj: plyn, kartuša so závitom (KP02007/KP02006).

POROVNANIE: Oplatí sa priplatiť si?

Ak máme byť úprimní, tak áno. V prípade ohrievača si nekupujete len zapaľovanie a keramickú vložku, ktorá vás ohrieva. Kupujete si bezpečnosť a jednoduchosť používania, ktorú vám Mr. Heater Portable Buddy vie zaručiť. Nehovoríme, že Meva Olymp je zlý produkt – rozhodne má čo ponúknuť. Hľadáte ohrievač na kratšie rybačky? Pokojne si kúpte Mevu. Ak ale hľadáte praktické riešenie na niekoľkodňové rybačky, investujte do Mr. Heater Portable Buddy. Verte nám, oceníte jeho menšie rozmery, väčšiu efektivitu a jeho kúpou nebudete sklamaní. Predsalen, nekupujete si produkt na jednu sezónu, ale na niekoľko rokov.

Na záver by sme radi pripomenuli, že bezpečnosť pri používaní akýchkoľvek ohrievačov je prvoradá a je na ňu nutné myslieť v každom momente. Preto vždy dbajte na to, aby bol do bivaku zabezpečený prívod čerstvého vzduchu a aby v blízkosti ohrievača neboli žiadne horľavé predmety! 

Háčiky PB Products Super Strong Aligner

Náš čitateľ Tomáš Urban pre vás napísal recenziu na ďalší z rybárskych produktov, ktoré používa na svojich rybárskych výpravách. Tentokrát nám napísal, ako je spokojný (či nespokojný) s háčikmi PB Products, ktoré si vybral na svoje tohtoročné rybárske výpravy. Prečítajte si, aké plusy a mínusy na týchto háčikoch našiel počas používania!

Háčiky od PB Products

Už nejaký ten čas používám háčiky od značky PB products – model Super Strong Aligner. Napriek malej veľkosti držia pevne. Zatiaľ sa mi ani raz nestalo, že by sa mi zlomili, aj keď som chytal v prekážkách. Ryby sa mi pekne pichli po zábere a papulu nemali roztrhnutú. Používam dva rôzne tipy háčikov na rôznych koncových montážach. Používám ich na zig rig, Ronnie rig, D rig a klasickú boiliesovú montáž. Pri každej montáži sú ryby pekne pichnuté v papuli. Veľkou výhodou háčikov je, že v balení majú ako keby vlastné držiaky. Tým pádom sa nemusím báť, že sa mi otupia. Čiže za mňa sú to top háčiky.

Plusy:

 • Balenie, nemusim sa báť že sa mi pichnu do prsta.

Mínusy:

 • Ťažšie sa vyberajú z balenia.

Tomášovi ďakujeme za recenziu a tešíme sa aj na recenzie od vás, našich čitateľov. Ak aj vy chcete pridať recenziu a získať za ňu zľavu na nákup v e-shope Rybárske.sk, prečítajte si podmienky na stránke Spolupráca.

Chcete si kúpiť nové háčiky? Pozrite si ponuku e-shopu Rybarske.sk!

JRC Radar XTX – sada signalizátorov (3+1)

Keď som sa dozvedel, že značka JRC (moja srdcovka) prinesie na pulty predajní nové signalizátory s označením JRC Radar XTX bol som nadšený. Tento model vychádza zo starého dobrého typu JRC DS3, ktoré vlastním cca 7 rokov. Začiatkom jari som ich mal doma a povedal som si, že tento test bude trvať pár mesiacov, aby som ich vedel porovnať so starým modelom, ktorý som ja osobne považoval za dokonalý. Nikdy ma nesklamali a prežili si toho ozaj veľa. Tak poďme pekne po poriadku.

Staré versus nové – ktoré sú lepšie?

XTX ako keby DS3 vypadli z oka! Jednoducho vyzerajú (až na pár mini detailov) rovnako. Uloženie tlačidiel, umiestnenie jack konektoru, ledka na zadnej časti signalizátora tzv.maják, proste je to takmer to isté. Použitý plast sa mi zdá iný, ale nedokážem posúdiť či je lepši či horší, proste sa mi len zdá iný! Možno to bude tým, že starý model mal na zadnej strane hrdý nápis „Made in EU“ (pozn. vyrábala ich značka Flajzar pre JRC!!!) a nový model tam už má klasiku „Made in China“. Tým, že ich robil Flajzar, tak záručný aj pozáručný servis bol u nich, čo bolo super. Pred pár rokmi spolupráca ale skončila a dnes, keď ich kontaktujete, že by ste potrebovali niečo na DS3, tak sa s vami ani baviť nebudú.

Ďalšou výhodou bola kompatibilita s Flajzar výrobkami, napr. pohybové čidlo alf2 sa dalo spárovať s odposluchom zo sady DS3, ale už s novým z XTXčka to nejde! Kontaktoval som ľudí od JRC, či majú v pláne do budúcna vyrobiť vlastné pohybové čidlo, ale momentálne to v pláne nie je. Ďalším, tentokrát už pomerne väčším, rozdielom je dosah odposluchu. DS3 uvádzal dosah 1000 m a verte či nie, tej vzdialenosti sa min. približoval aj keď som to presne nikdy nemal možnosť zmerať.

Dosah a výdrž batérií

Pri JRC Radar XTX najskôr uvádzali na UK stránkach tiež dosah 1000 m, neskôr to ale upravili na 150 m. To som už otestoval a bol som určite ďalej ako 150 m od prútov a signál som stále mal. Všetko samozrejme závisí od terénu a stavu batérii. Mimochodom, tam tiež žiadne zmeny nenastali. V signalizátoroch sú 2 ks LR1 a v odposluchu 2 ks AAA batérií. Čo sa týka výdrže, tam už malý rozdiel je. V DS3ke som menil batérie v odposluchu snáď len 2x za tie roky a v XTX som ich po pol roku musel vymeniť. V signalizátoroch sú zatiaľ pôvodné. Na slabé batérie Vás upozorní ako odposluch, tak aj signalizátor.

TIP: Recenzia JRC Radar DR 2+1 signalizátory s príposluchom

Balenie a funkcie

Sada JRC Radar XTX 3+1 Vám dorazí v plastovom prepravnom kufríku. K tejto sade si viete dopárovať ďalšie 3 signalizátory, lebo odposluch dokáže rozoznať až 6 signalizátorov! Veľkým plusom je, že na každom signalizátore môžete mať nastavenú inú farbu LED diódy (na výber máte 6 farieb) a iný tón a odposluch to rozozná a svietiť bude rovnaká farba ako na signalizátore a tak isto aj tón bude rovnaký. Ja túto funkciu využívam naplno. Manželka má iné tóny a farby a ja tiež. Odposluch nám to všetko rozozná, takže každý reaguje len na tie svoje signalizátory.

Keď už spomínam nastavenia, tak sa im povenujme. Ako na väčšine sád, aj tu máte možnosť plynulej regulácii tónov (intenzita tónu sa mení aj podľa toho, či mate jazdu alebo padák), citlivosti (od 1,5cm až po cca 15cm) a hlasitosti (je možnosť úplného vypnutia zvuku). Čo už sady z nižšej cenovej relácie nedokážu, je nastavenie svietivosti LED pásu, ktorý Vám signalizuje, či máte „jazdu“ alebo „padák“(LED ostane svietiť po zábere 20 s). Po stlačení tlačidla, ktorým signalizátor zapínate, sa Vám na 30s rozbliká LED a vy si môžete nasadiť swinger a „doštelovať“ všetko bez toho, aby ste ostatných rybárov otravovali Vašim pípaním.

Maják, ktorý pomôže pri vyvážaní

Zo spodu na ľavej strane tela signalizátora sa nachádza tzv. funkčné tlačidlo. Ním si viete nastaviť farbu, svietivosť LED, ale aj zapnúť „maják“. Ide o vysoko svietivú LED diódu umiestnenú na zadnej časti. Po zapnutí funkcie maják dióda bliká a poslúži Vám pri ďalekých vyvážkach, aby ste sa vedeli vrátiť na správny flek. Na odposluchu si môžete nastaviť jedine hlasitosť (možnosť zapnutia vybrácie), ale ako som vyššie spomenul, odposluch reaguje na každý signalizátor zvlášť  – aký tón a farbu si nastavíte na signalizátore, taký bude mať aj na odposluchu. Styčná plocha, kam ukladáte prút, je vystlaná gumou, takže Vám po nej prút nelieta, ale dobre drží na svojom mieste, čomu pomáhajú aj pomerne dlhé „uši“.

Záverečné hodnotenie | JRC Radar XTX

Ako teda hodnotím nové JRC Radar XTX? Nemôžem im dať známku 10, lebo oproti svojmu predchodcovi predsa len v niektorých detailoch zaostávajú a nové nie je vlastne nič, no aj napriek tomu som sa nakoniec rozhodol posunúť svoje starunké DS3 a nahradil ich XTXčkami. To asi hovorí za všetko 😉

Signalizátory s odposluchom JRC Radar XTX si môžete kúpiť v obchode Rybárske.sk.

Základné parametre:

 • Vyhodnotenie spätného záberu
 • Regulácia hlasitosti, tónu a citlivosti
 • Možnosť nastavenia farby led
 • Možnosť nastavenia jasu led
 • Funkcia MUTE
 • Funkcia maják
 • Konektor pre pripojenie swingru
 • Napájanie 2x LR1

Základné parametre odposluchu:

 • Vyhodnotenie spätného záberu
 • Multifarebná signalizácia
 • Funkcia vybrovania
 • Dosah 150 m
 • Napájanie 2x AAA batérie

JRC Radar DR 2+1 signalizátory s príposluchom

Do našich rúk sa dostala novinka pre rok 2021 – signalizátory JRC Radar DR 2+1, ktoré sa dodávajú aj s príposluchom a v praktickom plastovom kufríku. Ide o základný model, ktorý je určený pre tých, čo si chcú vyskúšať chytanie rýb s príposluchom. Aké výhody a nevýhody sme počas niekoľkodňovej rybačky zaznamenali, si môžete prečítať v recenzii nižšie.

JRC Radar DR 2+1 | Signalizátory

Ako sme už v úvode spomínali, JRC Radar DR je základným modelom signalizátorov s príposluchom. Pocítite to aj na konštrukcii, ktorá je vyrobená z ABS plastu a ponúka len to najnutnejšie. Na tele signalizátora nájdete klasické tlačidlá s pogumovaným povrchom, ktoré síce pôsobia lacným dojmom, no mali by vydržať dlhú dobu. Nastavíte nimi tón hlásenia (4 typy), citlivosť (4 úrovne) a tretie tlačidlo slúži na vypínanie. Konštrukcia je samozrejme vodeodolná a jej veľkou výhodou sú zvýšené uši, ktoré chránia vypadnutie prútu pri zábere do strany.

To, v čom sú signalizátory JRC Radar DR naozaj vynikajúce, sú ich LEDky a ich svietivosť. Záber budete v noci vidieť pokojne aj z niekoľkých desiatok metrov. Signalizátory sú totiž osadené extrémne svietivými LED diódami. V nami testovanej sade (2+1) boli signalizátory rozlíšené farebne na červený a modrý. Výhodou je tiež to, že LED jednotlivých signalizátorov blikajú ešte 15 sekúnd po zábere. Vy tak viete, na ktorom prúte sa niečo deje a aj po tme viete do ruky chytiť ten správny prút.

Čo sa konštrukcie signalizátorov týka, musíme spomenúť ešte aj vystužený závit pre uchytenie do stojanu či vidličky, prítomnosť jacku pre pripojenie svietiacich swingrov, ako aj napájanie. To v tomto prípade zabezpečuje 9V batéria, kvôli čomu je signalizátor aj trochu rozmernejší. Stále však ponúka moderný dizajn a pomerne kompaktné rozmery. Určite sú signalizátory JRC Radar DR menšie ako základné modely výrobcov bez príposluchu.

JRC Radar DR 2+1 | Príposluch

Veľmi podobný dizajn ponúka aj príposluch JRC Radar DR. Na jeho prednej strane sa nachádzajú 4 LED diódy, každá inej farby pre jednotlivé signalizátory. Pod nimi nájdete reproduktor, tlačidlá si svoje miesto našli v pravom boku. Okrem vypínača sa tu nachádza aj tlačidlo pre reguláciu hlasitosti (4 úrovne + tichý režim, bohužiaľ bez vibrácií) a tlačidlo pre zmenu tónu (4 typy). Z hornej strany trčí malá anténka, ktorej môžeme vďačiť za dosah viac ako 100 metrov (v ideálnych podmienkach až 120 metrov). Vedľa anténky nájdete aj malý otvor na šnúrku na krk, ktorá je súčasťou balenia.

Batérie sa menia už klasicky zo zadnej strany. V tomto prípade ale príposluch JRC Radar DR nie je napájaný 9V batériou, ale 3 kusmi AAA batérií. Výdrž batérie signalizátorov a príposluchu bohužiaľ nevieme posúdiť, pretože sme ich testovali len na 3-dňovej rybačke. Počas nášho lovu boli ale signalizátory nonstop zapnuté, vrátane príposluchu a batérie nebolo potrebné meniť.

TIP: Sonik Gizmo 2+1 Alarm + Bivvy Lamp

Celkové hodnotenie

Signalizátory Radar DR sú moderné, kompaktné, dodávajú sa v pevnom plastovom kufríku a sú spoľahlivé. Nemajú síce niektoré špeciálne funkcie, ale na signalizovanie záberov slúžia veľmi dobre. Ich najväčšou výhodou ale nie je konštrukcia, ale ich cena. Tá sa pri sade 2+1, ktorú sme testovali, pohybuje pod hranicou 100 EUR. A to hodnotíme veľmi pozitívne.

Pri teste nám najviac chýbali vibrácie odposluchu v tichom režime, pretože počas tichej noci je aj najnižšia hlasitosť príposluchu dosť hlasná na to, aby o vašom zábere vedeli aj rybárski susedia. Naopak, najviac sa nám páčili naozaj veľmi dobre viditeľné LED diódy a vzhľad signalizátorov. Okrem toho ponúkajú signalizátory aj odposluch upozornenie na nízku úroveň batérií, ktorá tak predchádza tomu, že by ste kvôli vybitým batériám zmeškali záber. Celkovo ide o výhodnú sadu určenú nenáročným rybárom, ktorí hľadajú najmä jednoduché ovládanie a signalizátory s odposluchom, ktoré im budú dlho slúžiť. A to sada JRC Radar DR ponúka za primeranú cenu.

Signalizátory s odposluchom JRC Radar DR si môžete kúpiť v obchode Rybárske.sk.

RECENZIA: Udice Sonik DominatorX RS

Náš čitateľ Palino Brlej pre vás napísal recenziu na ďalší z rybárskych produktov, ktoré používa na svojich rybárskych výpravách. Tentokrát nám napísal, ako je spokojný (či nespokojný) s prútmi Sonik DominatorX RS, ktoré si vybral na svoje tohtoročné rybárske výpravy. Prečítajte si, aké plusy a mínusy na týchto prútoch našiel počas používania!

RECENZIA: Udice Sonik DominatorX RS

Sonik, pre mňa donedávna značka, ktorú som v eshopoch a v obchodoch iba registroval a obchádzal. Pri výbere udíc na sezónu 2021 som sa obzeral za udicami do 150€ za kus a natrafil som na túto značku a rozhodovanie sa skončilo. Ako zástanca čisto čiernych prútov, tenkých blankov a full shrink rukovätí som sa rozhodol kúpiť tento model v dĺžke 3.6 m 3 Lb s 50 mm okom. Udice som chcel trošku mäkšie, aj na vzdialenejšie hody. Keďže v čase keď som prúty kupoval, nedali sa nikde pozrieť fyzicky, tak som objednal cez eshop a udice sú nakoniec mierne tuhšie ?.

Čo sa týka väčších revírov až po rieku to ale nie je žiadny problém, aj na ťažšie olovo 80 g do 130 g zvláda bez problémov a som presvedčený, že aj ťažšie olovo by zvládla bez problémov. Nakoniec sa mi pri zdolávaní hlavne väčších kaprov osvedčili na výbornú, keďže výpady ryby sú veľmi dobre korigované a rybár má rybu pekne pod kontrolou. V porovnaní s udicou priateľky, ktorá ma prúty Daiwa, ktoré sú veľmi mäkké v tejto libráži, som usúdil že tuhšia akcia sa mi páči viac. Udice majú veľmi pekný prepletaný blank, ktorý je taký akoby drsnejší na omak a v spojení s full shrink rukoväťou z eva peny, ktorá sa veľmi dobre drží, sú to pre mňa veľmi dobre prúty a myslím že potešia nejedného rybára.

Plusy:

 • krásny dizajn,
 • perfektný úchop rukoväte,
 • pohodlné zdolávanie aj väčších kaprov,
 • ideálne na lov na rieke aj jazere.

Mínusy:

 • trošku tuhšie ako podobné prúty iných značiek.

Palimu ďakujeme za ďalšiu recenziu a tešíme sa aj na recenzie od vás, našich čitateľov. Ak aj vy chcete pridať recenziu a získať za ňu zľavu na nákup v e-shope Rybárske.sk, prečítajte si podmienky na stránke Spolupráca.

Chcete si kúpiť novú udicu? Pozrite si ponuku e-shopu Rybarske.sk!

What’s Popular

RidgeMonkey VRH300X – najlepšia rybárska čelovka?

Ak sa dnes opýtate rybárov, akú čelovku si máte kúpiť na svoje rybárske výpravy, existuje vysoká pravdepodobnosť, že odpoveďou bude RidgeMonkey VRH300. Tá bola doteraz v rybárskej komunite naozaj extrémne populárnou, a to najmä vďaka dlhej výdrži a jednoduchému ovládaniu. RidgeMonkey si uvedomuje, aký silný „marketing“ tento model má, a preto bude mať nová verzia s označením RidgeMonkey VRH300X naozaj ťažkú úlohu. Musí presvedčiť trh, že si titul „Najlepšia čelovka pre rybárov“ naozaj zaslúži. Je model VRH300X naozaj lepší ako iné? Budeme túto čelovku odporúčať potenciálnym záujemcom ako to najlepšie, čo si dnes môžu kúpiť? Na tieto otázky sa vám pokúsime odpovedať v recenzii, ktorú ste práve začali čítať.

RidgeMonkey VRH300X

Pogumované telo odolné voči vode

Úprimne? Čelovka RidgeMonkey VRH300X vás pri prvom pohľade prekvapí svojou konštrukciou. Niekoho však možno nepríjemne. V porovnaní so športovými (lacnejšími) čelovkami je konštrukcia mohutnejšia a čelovka po založení značne „trčí z hlavy“. Na niekoho to môže pôsobiť ako negatívum, no ak si na väčšie rozmery zvyknete, neskôr oceníte, že sa vďaka nim čelovka ovláda naozaj jednoduchšie. A väčšia konštrukcia je cenou aj za funkcie, ktoré po prvých dňoch používania budete na čelovke RidgeMonkey VRH300X doslova milovať.

TIP: TEST Mr. Heater Portable Buddy vs Meva Olymp – stojí za to priplatiť si?

Pogumovaný povrch je veľmi príjemný na dotyk a má aj praktické využitie. Čelovku môžete bez problémov ovládať aj s mokrými rukami a nebude sa šmýkať. Vďaka gumenej zátke na nabíjacom konektore a utesneniu konštrukcie a všetkých tlačidiel je model VRH300X odolný voči vode aj prachu (IP64), čo sa na rybách rozhodne hodí. Veľkou výhodou konštrukcie je aj kĺb na otáčanie čelovky vo vertikálnom smere. Celkový rozsah pohybu je 90 stupňov v smere nahor/nadol, a to v 18 krokoch (rôznych polohách).

Jednoduchý, no naozaj praktický dizajn

Telo čelovky RidgeMonkey VRH300X má jednoduchý dizajn. Vpredu nájdete 2 svietiace elementy s LED diódami v bielej a zelenej farbe, indikátor stavu batérie (4 stupne nabitia) a 3 tlačidlá. Jedno na zobrazenie stavu batérie na boku a dve tlačidlá slúžia na zapínanie, vypínanie a zmenu režimu. Nachádzajú sa v hornej a spodnej časti čelovky, takže vôbec nezáleží na tom, ako si čelovku nasadíte na hlavu. Vždy bude tlačidlo zapnínania/vypínania na rovnakom mieste! Je to len drobnosť, ale extrémne praktická a návyková. Už sa viac nemusíte trápiť v tme s tým, ako si správne nasadiť čelovku.

Na jednom z bokov sa nachádza nabíjací konektor. Pre nás je najväčším negatívom čelovky, a to kvôli jednoduchému dôvodu – ide o starší konektor typu microUSB. To je naozaj škoda, keďže väčšina telefónov sa dnes nabíja cez USB-C. Takto budete musieť na svoje rybačky nosiť stále druhý kábel pre čelovku. Pomocou microUSB sa však stále nabíja aj veľká časť nabíjateľných svetiel a príslušenstva, takže to neberieme až tak tragicky.

Naopak, na čelovke RidgeMonkey VRH300X oceníte rozhodne jej popruh. Ten je vyrobený zo vzdušného materiálu, ktorý poznáte napríklad zo zadnej strany kvalitných turistických batohov. Nosenie čelovky je tak veľmi pohodlné a niekedy sa nám stalo, že sme aj zabudli, že ju máme na hlave. Z vonkajšej strany je popruh chránený voči oderu a poškodeniu umelou kožou veľmi príjemnou na dotyk. Celkovo je dojem z konštrukcie a popruhu prémiový, takže za nás veľká pochvala.

Zelená je lepšia ako červená a prečo ľudia tak milujú čelovky RidgeMonkey

Ako sme už spomínali, čelovka RidgeMonkey VRH300X ponúka 2 farby svetla – bielu a zelenú. Doteraz sme však boli zvyknutí na to, že druhou farbou na čelovkách bývala červená. Prečo sa RidgeMonkey rozhodlo pre zmenu na zelenú? Dôvod je jednoduchý – naše oči vnímajú zelenú farbu citlivejšie ako červenú, a teda v zelenom svetle vidíme v noci viac ako v červenom. Tým pádom nemusíme svietiť až tak intenzívnym svetlom, aby sme videli rovnako veľa detailov voľným okom. Zelené svetlo je aj jemnejšie ako biele, takže je vhodnejšie pri manipulácii s udicami v tme a menej plaší ryby pri brehu. A okrem toho láka aj menej hmyzu…

Ovládanie je to, čo robí čelovku RidgeMonkey VRH300X výnimočnou. Už rozumieme, prečo ľudia milujú čelovky tejto značky. Po pár zapnutiach a zmenách režimu sa už nikdy nepomýlite. Jedno kliknutie zapína čelovku, ďalšie kliknutie mení intenzitu svietenia. Pre prepnutie medzi zeleným a bielym svetlom stačí tlačidlom kliknúť rýchlejšie dvakrát po sebe. Dlhšie podržanie vypne svetlo. Je to extrémne jednoduché, čo je v tomto prípade naozaj veľkou výhodou.

K diospozícii je intenzita svetla od 50-200 lumenov, čo bohato postačí na všetky vaše rybárske aktivity. Nie, nie je to baterka určená na ukazovanie súhvezdí polovičke pri romantickej chvíľke, na to si treba kúpiť iné svetlo. Na osvetlenie pri manipulácii s prútmi, pri pohybe v tme a pri prezeraní okolia do 50 až 100 metrov je táto čelovka fakt ako stvorená.

360 hodín výdrže na jedno nabitie?

Pri zelenom svetle sú k dispozícii 3 intenzity, všetky pri širokom lúči svetla (osvetľuje skôr blízky priestor a okolie). Pri bielom svetle sú k dispozícii 2 úrovne svietivosti pri širokom lúči svetla (nízka a stredná) a jeden úzky lúč najsilnejšieho bieleho svetla pre svietenie do diaľky. V najslabšom režime svietenia zeleným svetlom by čelovka RidgeMonkey VRH300X mala vydržať na jedno nabitie až 360 hodín, no výrobca to udáva len ako teoretickú hodnotu nameranú pri 15°C, ktorú sa nám nepodarilo overiť v skutočnosti (nie, naozaj sme čelovku nenechali svietiť 15 dní vkuse). Zaujímavejším je údaj o výdrži na jedno nabitie pri maximálnom jase, kde výrobca udáva hodnotu až 90 hodín! V praxi to znamená, že aj veľmi aktívny rybár bude túto čelovku nabíjať len niekoľkokrát ročne.

VRH300X

TIP: Recenzia RidgeMonkey Vault C-Smart Wireless 42150mAh Camo

Na nabíjanie slúži už spomínaný microUSB konektor na boku čelovky. Výrobca do balenia samozrejme pribalil aj kratší nabíjací kábel, no microUSB kábel nájdete doma určite aj vy. Podľa návodu sa odporúča čelovku nabíjať len po úplnom vybití, v rozmedzí teplôt 5 – 35°C a len na nabíjačkách s napätím do 5V! Ak si integrovanú batériu nechcete odrovnať hneď pri prvom nabíjaní, tak prosím túto čelovku nenabíjajte na „SuperCharge“, „FastCharge“, „QuickCharge“ ani inej ultra-modernej nabíjačke. Odporúčame skôr USB konektor v počítači alebo notebooku, ktorý by mal čelovku RidgeMonkey VRH300X nabiť do 4-5 hodín.

Hodnotenie RidgeMonkey VRH300X

A čo dodať na záver? Už po pár dňoch používania sme zistili, že čelovka RidgeMonkey VRH300X je naozaj priam stvorená pre rybárov. Ponúka úplne všetko, čo by ste mohli od „rybárskej“ čelovky chcieť – je pohodlná na nosenie, má naozaj jednoduché ovládanie, rôzne režimy svietenia a perfektnú výdrž. Nebiť staršieho nabíjacieho konektora (microUSB), tak by sme jej mohli vytknúť naozaj len o trochu väčšie rozmery. Tie však vôbec nie sú problém, ba naopak, vďaka nim sa s čelovkou jednoduchšie manipuluje. A vďaka väčším rozmerom sa baterka zmestila priamo do konštrukcie čelovky a nie je upevnená vzadu na popruhu ako v prípade lepších športových čeloviek.

Čelovka RidgeMonkey VRH300X

Pri kúpe čelovky treba myslieť aj na to, že si ju nekupujete na pár mesiacov. Kvalitná čelovka vám bude slúžiť niekoľko rokov a dovolíme si povedať, že sa práve za čelovku oplatí priplatiť viac peňazí. Všetci vieme, že ju môžete používať nielen na rybách, ale aj pri turistike, opravách v domácnosti, či bežných nočných prechádzkach. RidgeMonkey VRH300X vás ani v jednej z týchto situácii nesklame, a tak sa nebojíme povedať, že ide o naozaj jednu z najlepších rybárskych čeloviek, aké si dnes môžete kúpiť. A stojí za každé jedno euro, ktoré do jej kúpy investujete, tomu verte!

RidgeMonkey VRH300X si môžete kúpiť v eshope Rybarske.sk.

Technické špecifikácie – RidgeMonkey VRH300X:

 • Triple High LED – jedna zelená LED, 2x biela LED dióda,
 • svietivosť 50 – 200 lumenov,
 • IP64 – odolnosť voči vode aj prachu,
 • microUSB nabíjanie, doba nabíjania 4-5 hodín,
 • integrovaná batéria s kapacitou 2000 mAh a výdržou 90 – 360 hodín (v závislosti od režimu svietenia),
 • 18 vertikálnych polôh (90 stupňový polomer otáčania),
 • rozmery: 44 x 65 x 52 mm (bez popruhu),
 • dĺžka popruhu: 55 – 65 cm,
 • hmotnosť s popruhom: 130 gramov.

TEST: Mr. Heater Portable Buddy vs Meva Olymp – stojí za to priplatiť si?

Rybačka v chladnejšom počasí má svoje čaro – aktivita rýb zvykne byť oveľa väčšia, no daňou za to je nutnosť lepšie sa obliecť. Alebo si zabezpečiť teplo v bivaku či na lovnom mieste inak – napríklad plynovým ohrievačom. My sme na test získali dva plynové ohrievače, ktoré majú veľmi podobné parametre, ale rozdielnu cenovku. Oplatí sa priplatiť si za Mr. Heater Portable Buddy alebo vám na ryby vystačí aj Meva Olymp? To sa dozviete v našom teste nižšie.

Mr. Heater Portable Buddy – rokmi osvedčená voľba rybárov

Ohrievače Mr. Heater rybárom netreba veľmi predstavovať. Vo svojej kategórii patria medzi špičku a už niekoľko rokov ohrievajú bivaky rybárov loviacich v nižších teplotách. Na trhu existuje viacero verzií ohrievačov Mr. Heater a my sme na test získali model s označením Mr. Heater Portable Buddy. Ako už z názvu vyplýva, ide o „portable“, teda prenosný ohrievač, ktorý má najmä veľmi prijateľné rozmery. Aj napriek menším rozmerom ale prináša perfektné parametre. Dokáže vykúriť priestor až do veľkosti 21 m³, takže pokojne zvládne ohriať aj naozaj veľký bivak alebo menší karavan.

Jeho veľkou výhodou sú prepracované vlastnosti, ktoré Mr. Heater prináša na trh už viac ako 20 rokov. Ohrievač Portable Buddy ponúka ODS senzor pre vypnutie v prípade nízkeho stavu kyslíka a taktiež aj TOS senzor proti prevráteniu. Oba senzory sú veľmi praktické a dokážu v prípade nešťastnej udalosti zabrániť tomu, aby váš bivak začal horieť alebo by ste sa v ňom zadusili. Tieto veci netreba podceňovať a mali by byť pri vašom rozhodovaní veľmi podstatné.

Kartuša alebo 2 kg plynová bomba

Keďže ide o plynový ohrievač, Mr.Heater Portable Buddy využíva ako zdroj plynovú kartušu s objemom 450 g propán-butánu. Konkrétne to je kartuša so závitom (KP02007), ktorá sa dá kúpiť za približne 8,50 EUR. Jedna takáto kartuša vám pri bežnom používaní vydrží na 6 hodín. Cenovo výhodnejším riešením je pripojenie na 2 kg plynovú bombu, na čo budete potrebovať dokúpiť hadicu s redukciou. Takáto plynová bomba (nerátajúc zálohu za samotnú bombu) stojí bežne okolo 6-7 EUR a ponúka viac ako 4-násobok objemu. Dokáže vás tak ohriať aj na niekoľkodňovej rybačke.

Čo sa kúrenia týka, Mr. Heater Portable Buddy dokáže vyvinúť maximálny vyžarovací výkon až 2,63 kW – teda porovnateľne s malou pieckou na tuhé palivo. My sme ohrievač samozrejme aj vyskúšali a náš testovací bivak (Titan Hide XL) dokázal vyhriať za približne 2-3 minúty. Vďaka svojim malým rozmerom (20,5 x 35,5 x 37 cm) nezaberá ohrivač v bivaku veľa miesta. Treba však myslieť na to, že kovová konštrukcia ohrievača je horúca a do jej okolia nemôžete uložiť žiadne veci. Je vhodné ho tak umiestniť napríklad pod stôl alebo ku vchodu, odkiaľ dokáže pekne vykúriť celý bivak.

Hodnotenie | Mr. Heater Portable Buddy

Toto nemá byť komplexná recenzia ohrievača Mr. Heater Portable Buddy. Tú sme pre vás už napísali. Aj napriek tomu by sme ale radi v pár vetách zhrnuli naše dojmy z tohto produktu. Ide o dôkladne premyslené a perfektne spracované zariadenie, ktorému nie je čo vytknúť. Boli sme naozaj prekvapení jednak kvalitou spracovania, ale aj rozmermi ohrievača. V rybárskej výbave zaberie rovnako veľa miesta ako malá rybárska taška alebo vedro s kŕmením, pričom ponúka rybárom perfektný komfort. Ovládanie je naozaj jednoduché a zvládne ho každý. Za nás 10/10 bodov.

Mr. Heater Portable Buddy kúpite v e-shope Rybarske.sk!

Technické parametre: 

 • rozmery: 20,5 x 35,5 x 37 cm,
 • hmotnosť: 4 kg,
 • európsky certifikát CE 651832,
 • ODS senzor nízkeho stavu kyslíka (s automatickým vypnutím),
 • TOS senzor proti prevráteniu (s automatickým vypnutím),
 • vyžarovací výkon 2,63 kW,
 • zdroj: plyn, kartuša so závitom (KP02007) alebo 2 kg plynová fľaša.

Meva Olymp – lacnejšia alternatíva

Druhým z dvojice testovaných ohrievačov je Meva Olymp. Už na prvý pohľad je jasné, kde sa Meva pri výrobe inšpirovala. Tvarmi a dizajnom sú si tieto dva spomínané ohrievače veľmi podobné. Meva však má väčšie rozmery – 34 x 19,5 x 39,5 cm a je aj o niečo ťažšia – 4,1 kg. Nemôžeme si pomôcť, ale šetrenie je viditeľné aj na spracovaní – občas nájdete zbytočnú fugu medzi plechovými dielmi, či nedostatok na plastoch. V používaní ohrievača vám to brániť nebude, ale estetický dojem je horší. Navyše, ak sú pre vás podstatné prepravné rozmery a hmotnosť, tu Meva Olymp v porovnaní s Mr. Heater Portable Buddy prehráva.

Funkčne ide ale o takmer totožné riešenie. Meva Olymp je rovnako poháňaná plynovou kartušou so závitom KP02007/KP02006, má rovnako piezoelektrické zapaľovanie a tiež má kovovú ochrannú konštrukciu. Výkonovo je ale – aj napriek väčším rozmerom – horšia ako Mr. Heater. Maximálny vyžarovací výkon je 2 kW, avšak spotreba plynu je rovnaká. Nižšia je tak aj celková efektivita spaľovania plynu. Aj Meva si cení bezpečnosť, a tak pridala do ohrievača Olymp OXI-STOP poistku, ktorá sleduje úroveň spalín a pri vysokej koncentrácii CO2 vypne ohrievanie.

Nižšia cena, ale aj menšie nedostatky

Pri testovaní ohrievača Meva Olymp sme natrafili na niekoľko nedostatkov. Spočiatku sme mali problém prísť na to, ako ohrievač zapnúť. Piezo-eletrické zapaľovanie nefungovalo rovnako ako v prípade Mr. Heatera, ale po chvíľke skúšania sme na to prišli. V prípade, že máte v bivaku veľkú zimu a teplota atakuje nulovú hodnotu, budete nižší výkon ohrievača cítiť. Predsalen výkon Meva Olymp-u je o 27% menší, takže logicky trvá aj dlhšie, kým sa bivak ohreje. V našom prípade to bolo asi 4-5 minút. Hoci výrobca na webe neuvádza poistku proti prevráteniu, v návode sa informácia o nej nachádza a reálne aj funguje. Napriek pár nedostatkom má ale Meva Olymp jednu veľkú výhodu. Svoju cenovku, ktorá je o dosť nižšia ako v prípade ohrievača Mr. Heater. Či vám za to väčšie rozmery a chýbajúce funkcie stoja, musíte zhodnotiť vy. V našom hodnotení dostáva tento ohrievač 7 bodov z 10.

Ohrievač Meva Olymp môžete kúpiť na Rybarske.sk!

Technické parametre: 

 • rozmery: 34 x 19,5 x 39,5 cm,
 • hmotnosť: 4,1 kg,
 • OXI-STOP senzor CO2 (s automatickým vypnutím), poistka proti prevráteniu,
 • vyžarovací výkon 2 kW,
 • zdroj: plyn, kartuša so závitom (KP02007/KP02006).

POROVNANIE: Oplatí sa priplatiť si?

Ak máme byť úprimní, tak áno. V prípade ohrievača si nekupujete len zapaľovanie a keramickú vložku, ktorá vás ohrieva. Kupujete si bezpečnosť a jednoduchosť používania, ktorú vám Mr. Heater Portable Buddy vie zaručiť. Nehovoríme, že Meva Olymp je zlý produkt – rozhodne má čo ponúknuť. Hľadáte ohrievač na kratšie rybačky? Pokojne si kúpte Mevu. Ak ale hľadáte praktické riešenie na niekoľkodňové rybačky, investujte do Mr. Heater Portable Buddy. Verte nám, oceníte jeho menšie rozmery, väčšiu efektivitu a jeho kúpou nebudete sklamaní. Predsalen, nekupujete si produkt na jednu sezónu, ale na niekoľko rokov.

Na záver by sme radi pripomenuli, že bezpečnosť pri používaní akýchkoľvek ohrievačov je prvoradá a je na ňu nutné myslieť v každom momente. Preto vždy dbajte na to, aby bol do bivaku zabezpečený prívod čerstvého vzduchu a aby v blízkosti ohrievača neboli žiadne horľavé predmety! 

Háčiky PB Products Super Strong Aligner

Náš čitateľ Tomáš Urban pre vás napísal recenziu na ďalší z rybárskych produktov, ktoré používa na svojich rybárskych výpravách. Tentokrát nám napísal, ako je spokojný (či nespokojný) s háčikmi PB Products, ktoré si vybral na svoje tohtoročné rybárske výpravy. Prečítajte si, aké plusy a mínusy na týchto háčikoch našiel počas používania!

Háčiky od PB Products

Už nejaký ten čas používám háčiky od značky PB products – model Super Strong Aligner. Napriek malej veľkosti držia pevne. Zatiaľ sa mi ani raz nestalo, že by sa mi zlomili, aj keď som chytal v prekážkách. Ryby sa mi pekne pichli po zábere a papulu nemali roztrhnutú. Používam dva rôzne tipy háčikov na rôznych koncových montážach. Používám ich na zig rig, Ronnie rig, D rig a klasickú boiliesovú montáž. Pri každej montáži sú ryby pekne pichnuté v papuli. Veľkou výhodou háčikov je, že v balení majú ako keby vlastné držiaky. Tým pádom sa nemusím báť, že sa mi otupia. Čiže za mňa sú to top háčiky.

Plusy:

 • Balenie, nemusim sa báť že sa mi pichnu do prsta.

Mínusy:

 • Ťažšie sa vyberajú z balenia.

Tomášovi ďakujeme za recenziu a tešíme sa aj na recenzie od vás, našich čitateľov. Ak aj vy chcete pridať recenziu a získať za ňu zľavu na nákup v e-shope Rybárske.sk, prečítajte si podmienky na stránke Spolupráca.

Chcete si kúpiť nové háčiky? Pozrite si ponuku e-shopu Rybarske.sk!

JRC Radar XTX – sada signalizátorov (3+1)

Keď som sa dozvedel, že značka JRC (moja srdcovka) prinesie na pulty predajní nové signalizátory s označením JRC Radar XTX bol som nadšený. Tento model vychádza zo starého dobrého typu JRC DS3, ktoré vlastním cca 7 rokov. Začiatkom jari som ich mal doma a povedal som si, že tento test bude trvať pár mesiacov, aby som ich vedel porovnať so starým modelom, ktorý som ja osobne považoval za dokonalý. Nikdy ma nesklamali a prežili si toho ozaj veľa. Tak poďme pekne po poriadku.

Staré versus nové – ktoré sú lepšie?

XTX ako keby DS3 vypadli z oka! Jednoducho vyzerajú (až na pár mini detailov) rovnako. Uloženie tlačidiel, umiestnenie jack konektoru, ledka na zadnej časti signalizátora tzv.maják, proste je to takmer to isté. Použitý plast sa mi zdá iný, ale nedokážem posúdiť či je lepši či horší, proste sa mi len zdá iný! Možno to bude tým, že starý model mal na zadnej strane hrdý nápis „Made in EU“ (pozn. vyrábala ich značka Flajzar pre JRC!!!) a nový model tam už má klasiku „Made in China“. Tým, že ich robil Flajzar, tak záručný aj pozáručný servis bol u nich, čo bolo super. Pred pár rokmi spolupráca ale skončila a dnes, keď ich kontaktujete, že by ste potrebovali niečo na DS3, tak sa s vami ani baviť nebudú.

Ďalšou výhodou bola kompatibilita s Flajzar výrobkami, napr. pohybové čidlo alf2 sa dalo spárovať s odposluchom zo sady DS3, ale už s novým z XTXčka to nejde! Kontaktoval som ľudí od JRC, či majú v pláne do budúcna vyrobiť vlastné pohybové čidlo, ale momentálne to v pláne nie je. Ďalším, tentokrát už pomerne väčším, rozdielom je dosah odposluchu. DS3 uvádzal dosah 1000 m a verte či nie, tej vzdialenosti sa min. približoval aj keď som to presne nikdy nemal možnosť zmerať.

Dosah a výdrž batérií

Pri JRC Radar XTX najskôr uvádzali na UK stránkach tiež dosah 1000 m, neskôr to ale upravili na 150 m. To som už otestoval a bol som určite ďalej ako 150 m od prútov a signál som stále mal. Všetko samozrejme závisí od terénu a stavu batérii. Mimochodom, tam tiež žiadne zmeny nenastali. V signalizátoroch sú 2 ks LR1 a v odposluchu 2 ks AAA batérií. Čo sa týka výdrže, tam už malý rozdiel je. V DS3ke som menil batérie v odposluchu snáď len 2x za tie roky a v XTX som ich po pol roku musel vymeniť. V signalizátoroch sú zatiaľ pôvodné. Na slabé batérie Vás upozorní ako odposluch, tak aj signalizátor.

TIP: Recenzia JRC Radar DR 2+1 signalizátory s príposluchom

Balenie a funkcie

Sada JRC Radar XTX 3+1 Vám dorazí v plastovom prepravnom kufríku. K tejto sade si viete dopárovať ďalšie 3 signalizátory, lebo odposluch dokáže rozoznať až 6 signalizátorov! Veľkým plusom je, že na každom signalizátore môžete mať nastavenú inú farbu LED diódy (na výber máte 6 farieb) a iný tón a odposluch to rozozná a svietiť bude rovnaká farba ako na signalizátore a tak isto aj tón bude rovnaký. Ja túto funkciu využívam naplno. Manželka má iné tóny a farby a ja tiež. Odposluch nám to všetko rozozná, takže každý reaguje len na tie svoje signalizátory.

Keď už spomínam nastavenia, tak sa im povenujme. Ako na väčšine sád, aj tu máte možnosť plynulej regulácii tónov (intenzita tónu sa mení aj podľa toho, či mate jazdu alebo padák), citlivosti (od 1,5cm až po cca 15cm) a hlasitosti (je možnosť úplného vypnutia zvuku). Čo už sady z nižšej cenovej relácie nedokážu, je nastavenie svietivosti LED pásu, ktorý Vám signalizuje, či máte „jazdu“ alebo „padák“(LED ostane svietiť po zábere 20 s). Po stlačení tlačidla, ktorým signalizátor zapínate, sa Vám na 30s rozbliká LED a vy si môžete nasadiť swinger a „doštelovať“ všetko bez toho, aby ste ostatných rybárov otravovali Vašim pípaním.

Maják, ktorý pomôže pri vyvážaní

Zo spodu na ľavej strane tela signalizátora sa nachádza tzv. funkčné tlačidlo. Ním si viete nastaviť farbu, svietivosť LED, ale aj zapnúť „maják“. Ide o vysoko svietivú LED diódu umiestnenú na zadnej časti. Po zapnutí funkcie maják dióda bliká a poslúži Vám pri ďalekých vyvážkach, aby ste sa vedeli vrátiť na správny flek. Na odposluchu si môžete nastaviť jedine hlasitosť (možnosť zapnutia vybrácie), ale ako som vyššie spomenul, odposluch reaguje na každý signalizátor zvlášť  – aký tón a farbu si nastavíte na signalizátore, taký bude mať aj na odposluchu. Styčná plocha, kam ukladáte prút, je vystlaná gumou, takže Vám po nej prút nelieta, ale dobre drží na svojom mieste, čomu pomáhajú aj pomerne dlhé „uši“.

Záverečné hodnotenie | JRC Radar XTX

Ako teda hodnotím nové JRC Radar XTX? Nemôžem im dať známku 10, lebo oproti svojmu predchodcovi predsa len v niektorých detailoch zaostávajú a nové nie je vlastne nič, no aj napriek tomu som sa nakoniec rozhodol posunúť svoje starunké DS3 a nahradil ich XTXčkami. To asi hovorí za všetko 😉

Signalizátory s odposluchom JRC Radar XTX si môžete kúpiť v obchode Rybárske.sk.

Základné parametre:

 • Vyhodnotenie spätného záberu
 • Regulácia hlasitosti, tónu a citlivosti
 • Možnosť nastavenia farby led
 • Možnosť nastavenia jasu led
 • Funkcia MUTE
 • Funkcia maják
 • Konektor pre pripojenie swingru
 • Napájanie 2x LR1

Základné parametre odposluchu:

 • Vyhodnotenie spätného záberu
 • Multifarebná signalizácia
 • Funkcia vybrovania
 • Dosah 150 m
 • Napájanie 2x AAA batérie

Editor's Choice

RidgeMonkey VRH300X – najlepšia rybárska čelovka?

Ak sa dnes opýtate rybárov, akú čelovku si máte kúpiť na svoje rybárske výpravy, existuje vysoká pravdepodobnosť, že odpoveďou bude RidgeMonkey VRH300. Tá bola doteraz v rybárskej komunite naozaj extrémne populárnou, a to najmä vďaka dlhej výdrži a jednoduchému ovládaniu. RidgeMonkey si uvedomuje, aký silný „marketing“ tento model má, a preto bude mať nová verzia s označením RidgeMonkey VRH300X naozaj ťažkú úlohu. Musí presvedčiť trh, že si titul „Najlepšia čelovka pre rybárov“ naozaj zaslúži. Je model VRH300X naozaj lepší ako iné? Budeme túto čelovku odporúčať potenciálnym záujemcom ako to najlepšie, čo si dnes môžu kúpiť? Na tieto otázky sa vám pokúsime odpovedať v recenzii, ktorú ste práve začali čítať.

RidgeMonkey VRH300X

Pogumované telo odolné voči vode

Úprimne? Čelovka RidgeMonkey VRH300X vás pri prvom pohľade prekvapí svojou konštrukciou. Niekoho však možno nepríjemne. V porovnaní so športovými (lacnejšími) čelovkami je konštrukcia mohutnejšia a čelovka po založení značne „trčí z hlavy“. Na niekoho to môže pôsobiť ako negatívum, no ak si na väčšie rozmery zvyknete, neskôr oceníte, že sa vďaka nim čelovka ovláda naozaj jednoduchšie. A väčšia konštrukcia je cenou aj za funkcie, ktoré po prvých dňoch používania budete na čelovke RidgeMonkey VRH300X doslova milovať.

TIP: TEST Mr. Heater Portable Buddy vs Meva Olymp – stojí za to priplatiť si?

Pogumovaný povrch je veľmi príjemný na dotyk a má aj praktické využitie. Čelovku môžete bez problémov ovládať aj s mokrými rukami a nebude sa šmýkať. Vďaka gumenej zátke na nabíjacom konektore a utesneniu konštrukcie a všetkých tlačidiel je model VRH300X odolný voči vode aj prachu (IP64), čo sa na rybách rozhodne hodí. Veľkou výhodou konštrukcie je aj kĺb na otáčanie čelovky vo vertikálnom smere. Celkový rozsah pohybu je 90 stupňov v smere nahor/nadol, a to v 18 krokoch (rôznych polohách).

Jednoduchý, no naozaj praktický dizajn

Telo čelovky RidgeMonkey VRH300X má jednoduchý dizajn. Vpredu nájdete 2 svietiace elementy s LED diódami v bielej a zelenej farbe, indikátor stavu batérie (4 stupne nabitia) a 3 tlačidlá. Jedno na zobrazenie stavu batérie na boku a dve tlačidlá slúžia na zapínanie, vypínanie a zmenu režimu. Nachádzajú sa v hornej a spodnej časti čelovky, takže vôbec nezáleží na tom, ako si čelovku nasadíte na hlavu. Vždy bude tlačidlo zapnínania/vypínania na rovnakom mieste! Je to len drobnosť, ale extrémne praktická a návyková. Už sa viac nemusíte trápiť v tme s tým, ako si správne nasadiť čelovku.

Na jednom z bokov sa nachádza nabíjací konektor. Pre nás je najväčším negatívom čelovky, a to kvôli jednoduchému dôvodu – ide o starší konektor typu microUSB. To je naozaj škoda, keďže väčšina telefónov sa dnes nabíja cez USB-C. Takto budete musieť na svoje rybačky nosiť stále druhý kábel pre čelovku. Pomocou microUSB sa však stále nabíja aj veľká časť nabíjateľných svetiel a príslušenstva, takže to neberieme až tak tragicky.

Naopak, na čelovke RidgeMonkey VRH300X oceníte rozhodne jej popruh. Ten je vyrobený zo vzdušného materiálu, ktorý poznáte napríklad zo zadnej strany kvalitných turistických batohov. Nosenie čelovky je tak veľmi pohodlné a niekedy sa nám stalo, že sme aj zabudli, že ju máme na hlave. Z vonkajšej strany je popruh chránený voči oderu a poškodeniu umelou kožou veľmi príjemnou na dotyk. Celkovo je dojem z konštrukcie a popruhu prémiový, takže za nás veľká pochvala.

Zelená je lepšia ako červená a prečo ľudia tak milujú čelovky RidgeMonkey

Ako sme už spomínali, čelovka RidgeMonkey VRH300X ponúka 2 farby svetla – bielu a zelenú. Doteraz sme však boli zvyknutí na to, že druhou farbou na čelovkách bývala červená. Prečo sa RidgeMonkey rozhodlo pre zmenu na zelenú? Dôvod je jednoduchý – naše oči vnímajú zelenú farbu citlivejšie ako červenú, a teda v zelenom svetle vidíme v noci viac ako v červenom. Tým pádom nemusíme svietiť až tak intenzívnym svetlom, aby sme videli rovnako veľa detailov voľným okom. Zelené svetlo je aj jemnejšie ako biele, takže je vhodnejšie pri manipulácii s udicami v tme a menej plaší ryby pri brehu. A okrem toho láka aj menej hmyzu…

Ovládanie je to, čo robí čelovku RidgeMonkey VRH300X výnimočnou. Už rozumieme, prečo ľudia milujú čelovky tejto značky. Po pár zapnutiach a zmenách režimu sa už nikdy nepomýlite. Jedno kliknutie zapína čelovku, ďalšie kliknutie mení intenzitu svietenia. Pre prepnutie medzi zeleným a bielym svetlom stačí tlačidlom kliknúť rýchlejšie dvakrát po sebe. Dlhšie podržanie vypne svetlo. Je to extrémne jednoduché, čo je v tomto prípade naozaj veľkou výhodou.

K diospozícii je intenzita svetla od 50-200 lumenov, čo bohato postačí na všetky vaše rybárske aktivity. Nie, nie je to baterka určená na ukazovanie súhvezdí polovičke pri romantickej chvíľke, na to si treba kúpiť iné svetlo. Na osvetlenie pri manipulácii s prútmi, pri pohybe v tme a pri prezeraní okolia do 50 až 100 metrov je táto čelovka fakt ako stvorená.

360 hodín výdrže na jedno nabitie?

Pri zelenom svetle sú k dispozícii 3 intenzity, všetky pri širokom lúči svetla (osvetľuje skôr blízky priestor a okolie). Pri bielom svetle sú k dispozícii 2 úrovne svietivosti pri širokom lúči svetla (nízka a stredná) a jeden úzky lúč najsilnejšieho bieleho svetla pre svietenie do diaľky. V najslabšom režime svietenia zeleným svetlom by čelovka RidgeMonkey VRH300X mala vydržať na jedno nabitie až 360 hodín, no výrobca to udáva len ako teoretickú hodnotu nameranú pri 15°C, ktorú sa nám nepodarilo overiť v skutočnosti (nie, naozaj sme čelovku nenechali svietiť 15 dní vkuse). Zaujímavejším je údaj o výdrži na jedno nabitie pri maximálnom jase, kde výrobca udáva hodnotu až 90 hodín! V praxi to znamená, že aj veľmi aktívny rybár bude túto čelovku nabíjať len niekoľkokrát ročne.

VRH300X

TIP: Recenzia RidgeMonkey Vault C-Smart Wireless 42150mAh Camo

Na nabíjanie slúži už spomínaný microUSB konektor na boku čelovky. Výrobca do balenia samozrejme pribalil aj kratší nabíjací kábel, no microUSB kábel nájdete doma určite aj vy. Podľa návodu sa odporúča čelovku nabíjať len po úplnom vybití, v rozmedzí teplôt 5 – 35°C a len na nabíjačkách s napätím do 5V! Ak si integrovanú batériu nechcete odrovnať hneď pri prvom nabíjaní, tak prosím túto čelovku nenabíjajte na „SuperCharge“, „FastCharge“, „QuickCharge“ ani inej ultra-modernej nabíjačke. Odporúčame skôr USB konektor v počítači alebo notebooku, ktorý by mal čelovku RidgeMonkey VRH300X nabiť do 4-5 hodín.

Hodnotenie RidgeMonkey VRH300X

A čo dodať na záver? Už po pár dňoch používania sme zistili, že čelovka RidgeMonkey VRH300X je naozaj priam stvorená pre rybárov. Ponúka úplne všetko, čo by ste mohli od „rybárskej“ čelovky chcieť – je pohodlná na nosenie, má naozaj jednoduché ovládanie, rôzne režimy svietenia a perfektnú výdrž. Nebiť staršieho nabíjacieho konektora (microUSB), tak by sme jej mohli vytknúť naozaj len o trochu väčšie rozmery. Tie však vôbec nie sú problém, ba naopak, vďaka nim sa s čelovkou jednoduchšie manipuluje. A vďaka väčším rozmerom sa baterka zmestila priamo do konštrukcie čelovky a nie je upevnená vzadu na popruhu ako v prípade lepších športových čeloviek.

Čelovka RidgeMonkey VRH300X

Pri kúpe čelovky treba myslieť aj na to, že si ju nekupujete na pár mesiacov. Kvalitná čelovka vám bude slúžiť niekoľko rokov a dovolíme si povedať, že sa práve za čelovku oplatí priplatiť viac peňazí. Všetci vieme, že ju môžete používať nielen na rybách, ale aj pri turistike, opravách v domácnosti, či bežných nočných prechádzkach. RidgeMonkey VRH300X vás ani v jednej z týchto situácii nesklame, a tak sa nebojíme povedať, že ide o naozaj jednu z najlepších rybárskych čeloviek, aké si dnes môžete kúpiť. A stojí za každé jedno euro, ktoré do jej kúpy investujete, tomu verte!

RidgeMonkey VRH300X si môžete kúpiť v eshope Rybarske.sk.

Technické špecifikácie – RidgeMonkey VRH300X:

 • Triple High LED – jedna zelená LED, 2x biela LED dióda,
 • svietivosť 50 – 200 lumenov,
 • IP64 – odolnosť voči vode aj prachu,
 • microUSB nabíjanie, doba nabíjania 4-5 hodín,
 • integrovaná batéria s kapacitou 2000 mAh a výdržou 90 – 360 hodín (v závislosti od režimu svietenia),
 • 18 vertikálnych polôh (90 stupňový polomer otáčania),
 • rozmery: 44 x 65 x 52 mm (bez popruhu),
 • dĺžka popruhu: 55 – 65 cm,
 • hmotnosť s popruhom: 130 gramov.

TEST: Mr. Heater Portable Buddy vs Meva Olymp – stojí za to priplatiť si?

Rybačka v chladnejšom počasí má svoje čaro – aktivita rýb zvykne byť oveľa väčšia, no daňou za to je nutnosť lepšie sa obliecť. Alebo si zabezpečiť teplo v bivaku či na lovnom mieste inak – napríklad plynovým ohrievačom. My sme na test získali dva plynové ohrievače, ktoré majú veľmi podobné parametre, ale rozdielnu cenovku. Oplatí sa priplatiť si za Mr. Heater Portable Buddy alebo vám na ryby vystačí aj Meva Olymp? To sa dozviete v našom teste nižšie.

Mr. Heater Portable Buddy – rokmi osvedčená voľba rybárov

Ohrievače Mr. Heater rybárom netreba veľmi predstavovať. Vo svojej kategórii patria medzi špičku a už niekoľko rokov ohrievajú bivaky rybárov loviacich v nižších teplotách. Na trhu existuje viacero verzií ohrievačov Mr. Heater a my sme na test získali model s označením Mr. Heater Portable Buddy. Ako už z názvu vyplýva, ide o „portable“, teda prenosný ohrievač, ktorý má najmä veľmi prijateľné rozmery. Aj napriek menším rozmerom ale prináša perfektné parametre. Dokáže vykúriť priestor až do veľkosti 21 m³, takže pokojne zvládne ohriať aj naozaj veľký bivak alebo menší karavan.

Jeho veľkou výhodou sú prepracované vlastnosti, ktoré Mr. Heater prináša na trh už viac ako 20 rokov. Ohrievač Portable Buddy ponúka ODS senzor pre vypnutie v prípade nízkeho stavu kyslíka a taktiež aj TOS senzor proti prevráteniu. Oba senzory sú veľmi praktické a dokážu v prípade nešťastnej udalosti zabrániť tomu, aby váš bivak začal horieť alebo by ste sa v ňom zadusili. Tieto veci netreba podceňovať a mali by byť pri vašom rozhodovaní veľmi podstatné.

Kartuša alebo 2 kg plynová bomba

Keďže ide o plynový ohrievač, Mr.Heater Portable Buddy využíva ako zdroj plynovú kartušu s objemom 450 g propán-butánu. Konkrétne to je kartuša so závitom (KP02007), ktorá sa dá kúpiť za približne 8,50 EUR. Jedna takáto kartuša vám pri bežnom používaní vydrží na 6 hodín. Cenovo výhodnejším riešením je pripojenie na 2 kg plynovú bombu, na čo budete potrebovať dokúpiť hadicu s redukciou. Takáto plynová bomba (nerátajúc zálohu za samotnú bombu) stojí bežne okolo 6-7 EUR a ponúka viac ako 4-násobok objemu. Dokáže vás tak ohriať aj na niekoľkodňovej rybačke.

Čo sa kúrenia týka, Mr. Heater Portable Buddy dokáže vyvinúť maximálny vyžarovací výkon až 2,63 kW – teda porovnateľne s malou pieckou na tuhé palivo. My sme ohrievač samozrejme aj vyskúšali a náš testovací bivak (Titan Hide XL) dokázal vyhriať za približne 2-3 minúty. Vďaka svojim malým rozmerom (20,5 x 35,5 x 37 cm) nezaberá ohrivač v bivaku veľa miesta. Treba však myslieť na to, že kovová konštrukcia ohrievača je horúca a do jej okolia nemôžete uložiť žiadne veci. Je vhodné ho tak umiestniť napríklad pod stôl alebo ku vchodu, odkiaľ dokáže pekne vykúriť celý bivak.

Hodnotenie | Mr. Heater Portable Buddy

Toto nemá byť komplexná recenzia ohrievača Mr. Heater Portable Buddy. Tú sme pre vás už napísali. Aj napriek tomu by sme ale radi v pár vetách zhrnuli naše dojmy z tohto produktu. Ide o dôkladne premyslené a perfektne spracované zariadenie, ktorému nie je čo vytknúť. Boli sme naozaj prekvapení jednak kvalitou spracovania, ale aj rozmermi ohrievača. V rybárskej výbave zaberie rovnako veľa miesta ako malá rybárska taška alebo vedro s kŕmením, pričom ponúka rybárom perfektný komfort. Ovládanie je naozaj jednoduché a zvládne ho každý. Za nás 10/10 bodov.

Mr. Heater Portable Buddy kúpite v e-shope Rybarske.sk!

Technické parametre: 

 • rozmery: 20,5 x 35,5 x 37 cm,
 • hmotnosť: 4 kg,
 • európsky certifikát CE 651832,
 • ODS senzor nízkeho stavu kyslíka (s automatickým vypnutím),
 • TOS senzor proti prevráteniu (s automatickým vypnutím),
 • vyžarovací výkon 2,63 kW,
 • zdroj: plyn, kartuša so závitom (KP02007) alebo 2 kg plynová fľaša.

Meva Olymp – lacnejšia alternatíva

Druhým z dvojice testovaných ohrievačov je Meva Olymp. Už na prvý pohľad je jasné, kde sa Meva pri výrobe inšpirovala. Tvarmi a dizajnom sú si tieto dva spomínané ohrievače veľmi podobné. Meva však má väčšie rozmery – 34 x 19,5 x 39,5 cm a je aj o niečo ťažšia – 4,1 kg. Nemôžeme si pomôcť, ale šetrenie je viditeľné aj na spracovaní – občas nájdete zbytočnú fugu medzi plechovými dielmi, či nedostatok na plastoch. V používaní ohrievača vám to brániť nebude, ale estetický dojem je horší. Navyše, ak sú pre vás podstatné prepravné rozmery a hmotnosť, tu Meva Olymp v porovnaní s Mr. Heater Portable Buddy prehráva.

Funkčne ide ale o takmer totožné riešenie. Meva Olymp je rovnako poháňaná plynovou kartušou so závitom KP02007/KP02006, má rovnako piezoelektrické zapaľovanie a tiež má kovovú ochrannú konštrukciu. Výkonovo je ale – aj napriek väčším rozmerom – horšia ako Mr. Heater. Maximálny vyžarovací výkon je 2 kW, avšak spotreba plynu je rovnaká. Nižšia je tak aj celková efektivita spaľovania plynu. Aj Meva si cení bezpečnosť, a tak pridala do ohrievača Olymp OXI-STOP poistku, ktorá sleduje úroveň spalín a pri vysokej koncentrácii CO2 vypne ohrievanie.

Nižšia cena, ale aj menšie nedostatky

Pri testovaní ohrievača Meva Olymp sme natrafili na niekoľko nedostatkov. Spočiatku sme mali problém prísť na to, ako ohrievač zapnúť. Piezo-eletrické zapaľovanie nefungovalo rovnako ako v prípade Mr. Heatera, ale po chvíľke skúšania sme na to prišli. V prípade, že máte v bivaku veľkú zimu a teplota atakuje nulovú hodnotu, budete nižší výkon ohrievača cítiť. Predsalen výkon Meva Olymp-u je o 27% menší, takže logicky trvá aj dlhšie, kým sa bivak ohreje. V našom prípade to bolo asi 4-5 minút. Hoci výrobca na webe neuvádza poistku proti prevráteniu, v návode sa informácia o nej nachádza a reálne aj funguje. Napriek pár nedostatkom má ale Meva Olymp jednu veľkú výhodu. Svoju cenovku, ktorá je o dosť nižšia ako v prípade ohrievača Mr. Heater. Či vám za to väčšie rozmery a chýbajúce funkcie stoja, musíte zhodnotiť vy. V našom hodnotení dostáva tento ohrievač 7 bodov z 10.

Ohrievač Meva Olymp môžete kúpiť na Rybarske.sk!

Technické parametre: 

 • rozmery: 34 x 19,5 x 39,5 cm,
 • hmotnosť: 4,1 kg,
 • OXI-STOP senzor CO2 (s automatickým vypnutím), poistka proti prevráteniu,
 • vyžarovací výkon 2 kW,
 • zdroj: plyn, kartuša so závitom (KP02007/KP02006).

POROVNANIE: Oplatí sa priplatiť si?

Ak máme byť úprimní, tak áno. V prípade ohrievača si nekupujete len zapaľovanie a keramickú vložku, ktorá vás ohrieva. Kupujete si bezpečnosť a jednoduchosť používania, ktorú vám Mr. Heater Portable Buddy vie zaručiť. Nehovoríme, že Meva Olymp je zlý produkt – rozhodne má čo ponúknuť. Hľadáte ohrievač na kratšie rybačky? Pokojne si kúpte Mevu. Ak ale hľadáte praktické riešenie na niekoľkodňové rybačky, investujte do Mr. Heater Portable Buddy. Verte nám, oceníte jeho menšie rozmery, väčšiu efektivitu a jeho kúpou nebudete sklamaní. Predsalen, nekupujete si produkt na jednu sezónu, ale na niekoľko rokov.

Na záver by sme radi pripomenuli, že bezpečnosť pri používaní akýchkoľvek ohrievačov je prvoradá a je na ňu nutné myslieť v každom momente. Preto vždy dbajte na to, aby bol do bivaku zabezpečený prívod čerstvého vzduchu a aby v blízkosti ohrievača neboli žiadne horľavé predmety! 

Háčiky PB Products Super Strong Aligner

Náš čitateľ Tomáš Urban pre vás napísal recenziu na ďalší z rybárskych produktov, ktoré používa na svojich rybárskych výpravách. Tentokrát nám napísal, ako je spokojný (či nespokojný) s háčikmi PB Products, ktoré si vybral na svoje tohtoročné rybárske výpravy. Prečítajte si, aké plusy a mínusy na týchto háčikoch našiel počas používania!

Háčiky od PB Products

Už nejaký ten čas používám háčiky od značky PB products – model Super Strong Aligner. Napriek malej veľkosti držia pevne. Zatiaľ sa mi ani raz nestalo, že by sa mi zlomili, aj keď som chytal v prekážkách. Ryby sa mi pekne pichli po zábere a papulu nemali roztrhnutú. Používam dva rôzne tipy háčikov na rôznych koncových montážach. Používám ich na zig rig, Ronnie rig, D rig a klasickú boiliesovú montáž. Pri každej montáži sú ryby pekne pichnuté v papuli. Veľkou výhodou háčikov je, že v balení majú ako keby vlastné držiaky. Tým pádom sa nemusím báť, že sa mi otupia. Čiže za mňa sú to top háčiky.

Plusy:

 • Balenie, nemusim sa báť že sa mi pichnu do prsta.

Mínusy:

 • Ťažšie sa vyberajú z balenia.

Tomášovi ďakujeme za recenziu a tešíme sa aj na recenzie od vás, našich čitateľov. Ak aj vy chcete pridať recenziu a získať za ňu zľavu na nákup v e-shope Rybárske.sk, prečítajte si podmienky na stránke Spolupráca.

Chcete si kúpiť nové háčiky? Pozrite si ponuku e-shopu Rybarske.sk!

JRC Radar XTX – sada signalizátorov (3+1)

Keď som sa dozvedel, že značka JRC (moja srdcovka) prinesie na pulty predajní nové signalizátory s označením JRC Radar XTX bol som nadšený. Tento model vychádza zo starého dobrého typu JRC DS3, ktoré vlastním cca 7 rokov. Začiatkom jari som ich mal doma a povedal som si, že tento test bude trvať pár mesiacov, aby som ich vedel porovnať so starým modelom, ktorý som ja osobne považoval za dokonalý. Nikdy ma nesklamali a prežili si toho ozaj veľa. Tak poďme pekne po poriadku.

Staré versus nové – ktoré sú lepšie?

XTX ako keby DS3 vypadli z oka! Jednoducho vyzerajú (až na pár mini detailov) rovnako. Uloženie tlačidiel, umiestnenie jack konektoru, ledka na zadnej časti signalizátora tzv.maják, proste je to takmer to isté. Použitý plast sa mi zdá iný, ale nedokážem posúdiť či je lepši či horší, proste sa mi len zdá iný! Možno to bude tým, že starý model mal na zadnej strane hrdý nápis „Made in EU“ (pozn. vyrábala ich značka Flajzar pre JRC!!!) a nový model tam už má klasiku „Made in China“. Tým, že ich robil Flajzar, tak záručný aj pozáručný servis bol u nich, čo bolo super. Pred pár rokmi spolupráca ale skončila a dnes, keď ich kontaktujete, že by ste potrebovali niečo na DS3, tak sa s vami ani baviť nebudú.

Ďalšou výhodou bola kompatibilita s Flajzar výrobkami, napr. pohybové čidlo alf2 sa dalo spárovať s odposluchom zo sady DS3, ale už s novým z XTXčka to nejde! Kontaktoval som ľudí od JRC, či majú v pláne do budúcna vyrobiť vlastné pohybové čidlo, ale momentálne to v pláne nie je. Ďalším, tentokrát už pomerne väčším, rozdielom je dosah odposluchu. DS3 uvádzal dosah 1000 m a verte či nie, tej vzdialenosti sa min. približoval aj keď som to presne nikdy nemal možnosť zmerať.

Dosah a výdrž batérií

Pri JRC Radar XTX najskôr uvádzali na UK stránkach tiež dosah 1000 m, neskôr to ale upravili na 150 m. To som už otestoval a bol som určite ďalej ako 150 m od prútov a signál som stále mal. Všetko samozrejme závisí od terénu a stavu batérii. Mimochodom, tam tiež žiadne zmeny nenastali. V signalizátoroch sú 2 ks LR1 a v odposluchu 2 ks AAA batérií. Čo sa týka výdrže, tam už malý rozdiel je. V DS3ke som menil batérie v odposluchu snáď len 2x za tie roky a v XTX som ich po pol roku musel vymeniť. V signalizátoroch sú zatiaľ pôvodné. Na slabé batérie Vás upozorní ako odposluch, tak aj signalizátor.

TIP: Recenzia JRC Radar DR 2+1 signalizátory s príposluchom

Balenie a funkcie

Sada JRC Radar XTX 3+1 Vám dorazí v plastovom prepravnom kufríku. K tejto sade si viete dopárovať ďalšie 3 signalizátory, lebo odposluch dokáže rozoznať až 6 signalizátorov! Veľkým plusom je, že na každom signalizátore môžete mať nastavenú inú farbu LED diódy (na výber máte 6 farieb) a iný tón a odposluch to rozozná a svietiť bude rovnaká farba ako na signalizátore a tak isto aj tón bude rovnaký. Ja túto funkciu využívam naplno. Manželka má iné tóny a farby a ja tiež. Odposluch nám to všetko rozozná, takže každý reaguje len na tie svoje signalizátory.

Keď už spomínam nastavenia, tak sa im povenujme. Ako na väčšine sád, aj tu máte možnosť plynulej regulácii tónov (intenzita tónu sa mení aj podľa toho, či mate jazdu alebo padák), citlivosti (od 1,5cm až po cca 15cm) a hlasitosti (je možnosť úplného vypnutia zvuku). Čo už sady z nižšej cenovej relácie nedokážu, je nastavenie svietivosti LED pásu, ktorý Vám signalizuje, či máte „jazdu“ alebo „padák“(LED ostane svietiť po zábere 20 s). Po stlačení tlačidla, ktorým signalizátor zapínate, sa Vám na 30s rozbliká LED a vy si môžete nasadiť swinger a „doštelovať“ všetko bez toho, aby ste ostatných rybárov otravovali Vašim pípaním.

Maják, ktorý pomôže pri vyvážaní

Zo spodu na ľavej strane tela signalizátora sa nachádza tzv. funkčné tlačidlo. Ním si viete nastaviť farbu, svietivosť LED, ale aj zapnúť „maják“. Ide o vysoko svietivú LED diódu umiestnenú na zadnej časti. Po zapnutí funkcie maják dióda bliká a poslúži Vám pri ďalekých vyvážkach, aby ste sa vedeli vrátiť na správny flek. Na odposluchu si môžete nastaviť jedine hlasitosť (možnosť zapnutia vybrácie), ale ako som vyššie spomenul, odposluch reaguje na každý signalizátor zvlášť  – aký tón a farbu si nastavíte na signalizátore, taký bude mať aj na odposluchu. Styčná plocha, kam ukladáte prút, je vystlaná gumou, takže Vám po nej prút nelieta, ale dobre drží na svojom mieste, čomu pomáhajú aj pomerne dlhé „uši“.

Záverečné hodnotenie | JRC Radar XTX

Ako teda hodnotím nové JRC Radar XTX? Nemôžem im dať známku 10, lebo oproti svojmu predchodcovi predsa len v niektorých detailoch zaostávajú a nové nie je vlastne nič, no aj napriek tomu som sa nakoniec rozhodol posunúť svoje starunké DS3 a nahradil ich XTXčkami. To asi hovorí za všetko 😉

Signalizátory s odposluchom JRC Radar XTX si môžete kúpiť v obchode Rybárske.sk.

Základné parametre:

 • Vyhodnotenie spätného záberu
 • Regulácia hlasitosti, tónu a citlivosti
 • Možnosť nastavenia farby led
 • Možnosť nastavenia jasu led
 • Funkcia MUTE
 • Funkcia maják
 • Konektor pre pripojenie swingru
 • Napájanie 2x LR1

Základné parametre odposluchu:

 • Vyhodnotenie spätného záberu
 • Multifarebná signalizácia
 • Funkcia vybrovania
 • Dosah 150 m
 • Napájanie 2x AAA batérie
Scroll to top