Navijaky Recenzie

Navijak Shimano Ultegra SPOD XTD

Po úspešnom modele Aerlex spod prišlo Shimano na trh aj s vyšším modelom Shimano Ultegra SPOD XTD, ktorý už ako z názvu vyplýva, vychádza z oblúbeného modelu XTD, kde sú oproti Aerlex-u predsa len použité kvalitnejšie komponenty, ale poďme pekne po poriadku.

ZÁKLADNÉ PARAMETRE:
– Hmotnosť: 630g
– Prevodový pomer: 5,2:1
– Návin na 1 otočenie kľučky: 124cm
– Materiál tela: XT-7
– Materiál cievky: za studena kovaný hliník
– Kapacita cievky: (mm/m) 0,40/210
– Náhradná cievka: nie
– Max. brzdná sila: 20 kg.

Spodové navijáky sa pri dnešnom trende rybolovu veľmi rýchlo udomácnili na trhu. Sú takmer neodmysliteľnou výbavou na kaprárskych pretekoch a tak isto po zákaze využívania člnov na vodách menších ako 10ha sa aj staršia generácia veľmi rýchlo naučila čo znamená slovo SPOD.

K tomu aby ste dokázali efektívne, presne, rýchlo a hlavne jednoducho krmiť a na veľké vzdialenosti Vám nestačí len SPODový prút ale treba aj kvalitný naviják a ním Ultegra SPOD XTD určite je!

Je Shimano Ultegra SPOD XTD ideálny spodový navijak?

Shimano využilo asi ich najoblúbenejší model a urobilo dobre, Ultegra SPOD nie len že dobre vyzerá ale aj plní svoj účel dokonale. Použitie masívnejšieho madla kľučky hodnotím viac než kladne, sedí v ruke perfektne a sťahovanie rakety z väčších vzdialeností nie je zrazu žiady problém. Široká a vysoká cievka, ktorá je vybavená 3 klipmy nám napomáha k dlhým hodom ale čo ma trošku sklamalo je, že na Spodovú verziu nesedia redukcie, ktoré sú ku klasickej ultegre.

Predsa len tento naviják je určený hlavne na odhod a preto mi príde jeho kapacita zbytočná. Vyriešil som to podvynutím hrubšieho vlasca, ale keby tam pasovali redukcie, bolo by o starosť menej. Ďalším malým sklamaním je použitie plastu okolo rolničky, treba si na to dávať pozor aby sa Vám tam nezarezal vlasec.

Vylepšenia oproti predchodcovi

Oproti predchodcovi sa zväčšil návin na jedno otočenie kľučky a to zo zo 115cm na 124cm (každý kto spombuje na veľké vzdialenosti obrovské množstva krmenia ocení každý centimeter). Ďalšou zmenou je váha, ktorá klesla o 20g, opäť každý gram sa počíta pri veľkom počte hodov. K brzde tohto navijáka nemá veľký význam niečo rozpisovať, ja ju mám vždy utiahnutú ako sa vraví na krv.

Keby som to mal zhrnúť a porovnať o niečo lacnejší model Aerlex SPOD s Ultegrou SPOD, tak ja mám jasného víťaza. Váha, návin na 1 otočenie kľučky, madlo klučky, ukladanie vlasca a celkový dizajn jasne hovoria v prospech vyššieho modelu. Niekto môže namietať, že je tam vyššia cena ale podľa mňa za kvalitu sa oplatí priplatiť v tomto prípade.

Navijak Shimano Ultegra SPOD XTD si môžete kúpiť v obchode Rybárske.sk.

*Ďalšie recenzie produktov značky Shimano nájdete na na tomto odkaze.

9.7
Náš tip

Shimano Ultegra Spod XTD

Spodové navijáky sa pri dnešnom trende rybolovu veľmi rýchlo udomácnili na trhu a my vám ich rovnako odporúčame.

Plusy

  • Nižšia váha
  • Veľký návin
  • Použité materiály
  • Celkový dizajn
  • Masívne madlo

Mínusy

  • Zbytočne hlboká cieva resp. nie je možné použiť podložky na zmenu kapacity cievky
  • Plast okolo rolničky
Overený tester a produktový špecialista e-shopu Rybarske.sk
Dlhoročné skúsenosti, odbornosť a poradenstvo. Špecializácia na kaprárinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll to top