Navijaky Novinky Recenzie

Shimano Ultegra 2500 – ideálny navijak pre ľahkú prívlač?

Značku Shimano a jej modelový rad Ultegra nemusíme nikomu predstavovať. Okrem kaprárskych navijakov Ultegra, ktoré sú pre mnohých vrcholom pomyselného rebríčka kvalitných navijakov, však môžete Ultegry kúpiť aj v menších veľkostiach a kapacitách. Tie sú určené predovšetkým na prívlač. My sme Shimano Ultegra 2500 FC zobrali na niekoľko vychádzok k vode, aby sme vám priniesli test tohto prívlačového navijaku.

KONŠTRUKCIA | Vytknúť sa dajú len detaily

Nebudeme si klamať, Ultegra patrí medzi to najlepšie, čo ponúka portfólio firmy Shimano. Konkurenciou v tejto cenovej kategórii je už len o trochu drahší Stradic, ktorý však neprináša až tak významné vylepšenia. Najbližším krokom v portfóliu je až modelový rad Stella, ktorý je ale cenou na takmer 3-násobku oproti Ultegre. A tak ich je nelogické porovnávať čo i len takto, virtuálne. Ultegra svojim spracovaním ponúka naozaj nezabudnuteľný zážitok pri love a dovolíme si tvrdiť, že uspokojí aj veľmi náročných rybárov. Konštrukcii tohto navijaku je totiž možné vytknúť naozaj len detaily.

Telo vyrobené z CI4+ v sebe ukrýva silnú prevodovku Hagane MicroModule II s uložením X-Ship a technológiou Silent Drive. Navíjanie silonu či šnúry je tak perfektne hladké a tiché. Žiadna vôľa, hrkotanie alebo neprirodzený pohyb kľuky. Konštrukcia bola vyrobená v prvom rade pre dokonalé vyváženie. G-Free Body upravuje centrálne ťažisko navijaka a posúva ho bližšie k prútu, čo pocítite možno až po chvíli chytania. Keď si však raz zvyknete na to, ako sa Shimano Ultegra 2500 drží v ruke, už nebudete chcieť chytať s lacnejšou alternatívou.

TIP: Okuma Custom Black – navijak pre masy

V čom je tento navijak iný, než konkurencia v jeho veľkosti, je dlhší návin cievky na jedno otočenie kľukou (až 78 cm) a naozaj veľká brzdná sila 9 kg, ktorú neponúkajú ani niektoré navijaky väčších rozmerov. Navyše, s brzdou sa pracuje naozaj výborne, dá sa nastaviť po malých krokoch, čo oceníte najmä pri použití jemnejších vlascov. Cievka o veľkosti 2500 pojme až 160 metrov 0,25 mm vlasca, no na jemnú prívlač, na ktorú je tento navijak priam stvorený, budete zrejme používať vlasec (alebo šnúru) do hrúbky 0,20 mm. A toho sa na cievku zmestí pokojne aj 250 metrov.

Jediné nedostatky, ktoré sme na navijaku Shimano Ultegra 2500 FC počas testovania objavili, sú chýbajúca ochrana proti prepadaniu vlasca pod cievku a plastová úchytka na zachytenie vlasca na cievke. Nie sú to ale nedostatky, ktoré by vás mali odradiť od kúpy. Na jednej vychádzke sa nám stalo, že sa vlasec zamotal pod cievku pri odklopenom ramienku. Samozrejme, stane sa vám to aj na iných navijakoch, aj drahších. Nás by však štetinky proti zamotaniu vlasca rozhodne pri Ultegre potešili. Rovnako aj plastová úchytka vlasca na cievke je len malý detail, ktorý však pri tejto cenovej relácii mohol byť pokojne vyrobený z kovu. Inak nemôžeme Ultegre vyčítať nič iné. Ide o perfektne spracovaný navijak, najmä v tejto cenovej kategórii.

SKÚSENOSTI A HODNOTENIE | Shimano Ultegra 2500 FC

Shimano Ultegra 2500 FC nie je navijakom pre všetkých, no aj napriek tomu ide o vynikajúcu a univerzálnu voľbu pre mnohých rybárov. Úplne najviac si ho zamilujú tí, čo chytajú na rieke. Pri ľahšej prívlači si vychutnáte boj s každým jalcom, ostriežom, pstruhom, či boleňom. Navyše, Ultegra 2500 hravo zvládne aj občasnú záťaž pri zdolávaní väčších dravcov, pokojne aj kapitálnych šťúk, veľkých zubáčov, či sumcov do jedného metra. Je vstavaná na univerzálne použitie a hodí sa skvele k prútom s vrhacou záťažou od 1 do 20 gramov.

Skvele poslúži aj tým, čo chodia chytať menšie dravce na stojaté vody. Na väčších vodách si to ale občas žiada aj nasadenie „ťažšieho kalibru“ – nástrah nad 20 gramov. A s nimi to už nie je úplne ono. Samozrejme, Shimano Ultegra 2500 FC zvládne aj väčšie gumené nástrahy na zubáče alebo šťuky, no pri ich zdolávaní si tento navijak neužijete tak ako pri menších rybách. Ak sa venujete stredne ťažkej prívlači, skúste sa poobzerať skôr po Ultegre vo veľkosti 3000.

Ultegra 2500 v akcii na rieke Hron. Foto: Matúš Kapusta

My sme Shimano Ultegra 2500 FC testovali najmä na Malom Dunaji, ale vieme si predstaviť aj perfektnú rybačku na Hrone, či pokojne aj na Belej. Svojou veľkosťou je táto Ultegra naozaj univerzálnym prívlačovým navijakom pre drvivú väčšinu rybárov chytajúcich so strednými a menšími nástrahami. Ponúka perfektné spracovanie, naozaj hladký a uspokojivý chod, a navyše z nej máte radosť pri zdolávaní každej ryby. Aj napriek drobnostiam, ktoré sme tomuto navijaku vytkli si myslíme, že jeho kúpou neurobíte krok vedľa. My ho odporúčame všetkými desiatimi. Cena tohto navijaku v čase písania recenzie predstavuje približne 135€.

Technické parametre | Shimano Ultegra 2500 FC:

 • veľkosť cievky: 2500,
 • kapacita cievky: 0,25 mm / 160 m, 0,20 mm / 250 m,
 • materiál tela: CI4+, G-Free Body vyváženie,
 • ložiská: 5+1, zapúzdrené,
 • brzdná sila: 9 kg,
 • návin kľuky na jedno otočenie: 78 cm,
 • prevodovka: Hagane MicroModule II, Silent Drive, X-Ship uloženie,
 • prevodový pomer: 5,3:1,
 • hmotnosť: 225 gramov.

Navijak Shimano Ultegra 2500 FC si môžete kúpiť v obchode Rybárske.sk.

9.5
Excelentný

Shimano Ultegra 2500 FC

Svojou veľkosťou je Shimano Ultegra 2500 FC naozaj univerzálnym prívlačovým navijakom pre drvivú väčšinu rybárov chytajúcich so strednými a menšími nástrahami.

Plusy

 • Kvalita spracovania
 • Univerzálna veľkosť pre ľahkú prívlač
 • Až 6 ložísk
 • Perfektný chod a držanie v ruke
 • Nadštandardný pomer kvality k cene

Mínusy

 • Plastová úchytka silonu na cievke
 • Chýbajúce štetinky proti prepadávaniu vlasca
Od detstva mám vzťah ku kaprárine, prívlači, ale aj muškáreniu. Viac ako 5 rokov som sa živil písaním recenzií a testovaním moderných technológií. Dnes tieto zručnosti prenášam do testov rybárskych produktov, aby som vám pomohol s výberom tej správnej rybárskej výbavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll to top