Navijaky Recenzie

Okuma Custom Black – navijak pre masy

Keď Okuma prišla na trh so sériou navijakov Okuma Custom Black (CB), mnohých prekvapila ich dizajnom. Ten je totižto spojením retro vzhľadu s modernými prvkami. Na svojich predkov nadväzuje krásnym dreveným madlom a jednoduchými tvarmi. Nenechajte sa však oklamať – vo vnútri ukrýva moderné technológie, ktoré ocení každý správny kaprár.

Konštrukcia navijaku Okuma Custom Black

Japonský výrobca sa v modeli Okuma Custom Black CB-60 rozhodol ponúknuť rybárom všetko, čo potrebujú pre lov kaprov. Nájdete tu strojovo obrábanú hliníkovú cievku s naozaj dostatočnou kapacitou 360 metrov pri priemere vlasca 0,30 mm (papierová hodnota, reálne sa na navijak zmestí o cca 10-15% viac vlasca), pričom sa v balení nachádza aj náhradná grafitová cievka, ktorá v tejto cenovej kategórii nebýva štandardom.

V čom je tento navijak však trochu odlišný od konkurencie, je systém LCS (Line Control Spool), ktorý zabezpečuje dokonalé navinutie vlasca akéhokoľvek priemeru. Samotná cievka a jej frézovanie sú priam stvorené aj na ďaleké hody. S 3,6-metrovými prútmi dohodíte pokojne aj cez hranicu 120 metrov.

Z hliníka je vyrobená aj kľučka, ktorá je spracovaná excelentne, je naozaj perfektne vyvážená a na jej konci nájdete luxusné drevené madlo. To má okrem dizajnovej funkcie aj praktickú vychytávku – jeho uchytenie je navŕtané naschvál asymetricky (mimo stredu), aby sa madlo vždy po pustení z ruky otočilo rovnako smerom nadol. Je to detail, no aj takáto drobnosť majiteľov tohto navijaku pri pravidelnom love poteší. Minimálne na fotkách, kde obe kľučku navijakov pózujú rovnako.

Matná farba a odolnosť voči vode i nečistotám

Samotné telo je mohutné a hoci ide o navijak strednej veľkosti, pôsobí masívnym dojmom, aj keď si uchováva pomerne kompaktné rozmery. Na tele nás najviac zaujalo matné farebné prevedenie, ktoré navijaku dodáva moderný nádych. Okrem toho ale poteší rozhodne aj funkcia Hydro Block, ktorá zaručuje, že sa do vnútra navijaku nedostane žiadna voda ani nečistoty. To môžeme potvrdiť aj z našej osobnej skúsenosti, kedy je aj po niekoľko mesačnom používaní chod plynulý a hladký. Až natoľko, že by sme povedali, že sa vo vnútri nachádza viac ako 4 ložiská.

Okuma Custom Black

V čom navijak Okuma Custom Black CB-60 exceluje, je jeho brzda. Tá sa nachádza len vpredu, nie je teda dostupná zadná brzda ani baitrunner, čo však v tomto prípade vôbec nevadí. Dráha brzdy v tomto navijaku je totižto dostatočne krátka na to, aby ste ju vedeli v akomkoľvek momente nastaviť na menej ako jednu otočku. Naozaj, aj pri prudkom zábere stačí pol až trištvrte otočky a brzda je pripravená na zdolávanie. A že toho zvládne naozaj veľa, hovorí aj brzdná sila až 12 kilogramov! Túto brzdu doteraz Okuma používala len v navijakoch vyššej cenovej kategórie a my sme nesmierne radi, že sa ju rozhodla použiť aj tu.

Tento navijak ponúka aj ďalšie vychytávky, ktoré nie sú úplným štandardom – je to napríklad chránič prepadnutia vlasca pod cievku, antireverzné valčekové ložisko Quick-set, či masívny preklápač vlasca, ktorý ponúka dlhú životnosť a zvládne aj hrubšie zaobchádzanie.

Celkové hodnotenie – Okuma Custom Black CB-60

Okuma pri výrobe navijaku CB-60 vsadila na istotu. Priniesla technológie z vyšších tried navijakov do cenovej relácie okolo 60 EUR, pričom nezanedbala ani dizajnovú stránku produktu. Ide o moderný kaprársky navijak, ktorý ponúka naozaj perfektnú rýchlobrzdu so silou až 12 kg a krátkou dráhou nastavenia, kvalitnú hliníkovú cievku so systémom dokonalého ukladania vlasca a v neposlednom rade aj kvalitné telo s čiernym matným spracovaním, ktoré bude moderné aj o niekoľko rokov.

V tejto cenovej relácii nemôžeme veľmi negatívne hodnotiť ani (iba) 4 ložiská, pretože chod tohto navijaku je naozaj plynulý a hladký, takže na Okume CB-60 nájdete naozaj len minimum nedostatkov.

Navijaky Okuma Custom Black si môžete kúpiť v obchode Rybárske.sk.

Technické parametre Okuma Custom Black CB-60:

 • 3 +1 ložiská z nerezovej ocele,
 • Antireverzné valčekové ložisko Quick-set,
 • Strojovo obrábaná hliníková cievka,
 • Hliníková kľučka s luxusným dreveným madlom,
 • Systém Hydro Block na odpudzovanie vody a nečistôt,
 • LCS – Line Control Spool
 • Náhradná grafitová cievka v balení,
 • Rýchlobrzda so silou 12 kg,
 • Váha: 570 gramov,
 • Kapacita (m/mm): 310 / 0,35, 360 / 0,30 mm,
 • Návin na jedno otočenie kľučkou: 101 cm,
 • Prevodový pomer: 4,5:1.

Hľadáte nový navijak? Prečítajte si naše ďalšie recenzie navijakov!

8,5
Náš tip

Navijak Okuma Custom Black (CB-60)

Okuma Custom Black je moderný kaprársky navijak, ktorý ponúka naozaj perfektnú rýchlobrzdu so silou až 12 kg a krátkou dráhou nastavenia. Ponúka jednoduchý dizajn, ktorý však nikoho neurazí a parametre, ktoré mu za cenovku okolo 60 EUR môžu iné navijaky závidieť.

Plusy

 • Perfektná brzda
 • Ukážkové ukladanie vlasca
 • Kvalitné drevené madlo
 • Dobrý pomer parametrov a ceny

Mínusy

 • "Len" 4 ložiská
 • Na matnej čiernej farbe vidno na fotkách špinu :)
Od detstva mám vzťah ku kaprárine, prívlači, ale aj muškáreniu. Viac ako 5 rokov som sa živil písaním recenzií a testovaním moderných technológií. Dnes tieto zručnosti prenášam do testov rybárskych produktov, aby som vám pomohol s výberom tej správnej rybárskej výbavy.

1 comment on “Okuma Custom Black – navijak pre masy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll to top